Biden do të takohet me Putin

18:10 11/05/2021

Duke komentuar pĂ«r sulmin e hakerave ndaj tubacionit mĂ« tĂ« madh tĂ« naftĂ«s nĂ« SHBA, Presidenti amerikan Joe Biden tha se Moska mban pĂ«rgjegjĂ«si megjithĂ«se nuk ka prova pĂ«r rol direkt nĂ« sulmin qĂ« sipas agjencive amerikane tĂ« zbulimit Ă«shtĂ« kryer nga banda “Darkside”. NdĂ«rkohĂ«, Kremlini mohoi aludimet se ka lidhje me sulmin.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden tha se nuk ekzistojnë prova që e lidhin në mënyrë të drejtpërdrejtë qeverinë ruse me sulmin kibernetik të një grupi me bazë në Rusi, që kishte në shënjestër tubacionin më të madh të transportit të naftës në SHBA.

Të hënën gjatë një konference shtypi, Presidenti Biden tha se do të takohej me homologun e tij rus.

“Do tĂ« takohem me Presidentin Putin. Deri tani, nuk ka prova nga agjencitĂ« tona tĂ« zbulimit pĂ«r pĂ«rfshirje tĂ« RusisĂ«, ndonĂ«se ka prova se sulmi erdhi nga Rusia. Ata kanĂ« pĂ«rgjegjĂ«si tĂ« merren me kĂ«tĂ«â€œ, tha zoti Biden.

Ndërkohë, një zyrtare e lartë e sigurimit kombëtar të Shtëpisë së Bardhë tha se agjencitë e zbulimit po punojnë për të përcaktuar nëse hakerat e tubacionit kanë lidhje me qeverinë ruse, gjë që është mohuar nga zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Ai i bëri thirrje Uashingtonit që të rrisin bashkëpunimin mes dy vendeve me qëllim të përmirësimit të sigurisë kibernetike.

“Ne mendojmĂ« se bashkĂ«punimi nĂ« shkallĂ« botĂ«rore dhe mes dy vendeve mund tĂ« ndihmojĂ« luftĂ«n e pĂ«rbashkĂ«t kundĂ«r sulmeve kibernetike”, tha zoti Peskov gjatĂ« njĂ« konference pĂ«r gazetarĂ«.

Grupi qĂ« e quan veten â€œDarkside”, njĂ« bandĂ« ruse e krimeve kibernetike, tha pĂ«rmes njĂ« deklarate se sulmi mbi tubacionin Colonial kishte pĂ«r qĂ«llim pasurimin e jo shkaktimin e problemeve nĂ« shoqĂ«ri.

Deklarata nuk përmendte shumën e parave të kërkuara nga autorët e sulmit.

Zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë thanë se vendimi i takon kompanisë ndërsa nuk u shprehën nëse Tubacioni Colonial bëri ndonjë pagesë për grupin e hakerëve.

Kompania po punon me ekspertë privatë për të vlerësuar dëmet e mundshme dhe rikyçjen e sigurt të tubacionit në rrjetin e internetit.

Incidenti shkaktoi rritjen e çmimeve të brendshme të naftës në shifrat më të larta prej shtatë vitesh.

Ransomware është një program që bllokon hyrjen në një sistem kompjuterik derisa të paguhet një shumë e caktuar parash./VOA

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.