Biden dyshon se Netanyahu do të zgjasë gjatë si kryeministër i Izraelit në mes të luftës në Gaza

biden dyshon se netanyahu do te zgjase gjate si kryeminister i izraelit ne mes te luftes ne gaza

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe ndihmësit e tij kryesorë kanë diskutuar mundësinë që ditët politike të Benjamin Netanyahu të jenë të numëruara, dhe presidenti amerikan ia ka përcjellë këtë ndjenjë kryeministrit izraelit në një bisedë të fundit.

Sipas dy zyrtarëve të lartë të administratës, tema e afatit të shkurtër politik të Netanyahut është ngritur në takimet e fundit në Shtëpinë e Bardhë që përfshinte Biden. Kjo ka përfshirë diskutimet që kanë ndodhur që nga udhëtimi i Biden në Izrael, ku ai u takua me Netanyahun.

Biden ka shkuar aq larg sa i ka sugjeruar Netanyahut se duhet të mendojë për mësimet që do të ndajë me pasardhësin e tij të mundshëm, shtuan dy zyrtarët e administratës.

Një zyrtar aktual amerikan dhe një ish-zyrtar amerikan konfirmuan të dy se administrata beson se Netanyahut i ka mbetur koha e kufizuar në detyrë.

Zyrtari aktual tha se pritshmëria brenda vendit ishte që kryeministri izraelit ka të ngjarë të zgjasë disa muaj, ose të paktën deri në përfundimin e fazës së hershme luftarake të fushatës ushtarake të Izraelit në Rripin e Gazës, megjithëse të katër zyrtarët vunë në dukje paparashikueshmërinë e plotë të politikës izraelite.

“Do të duhet të ketë një llogari brenda shoqërisë izraelite për atë që ndodhi,” tha zyrtari, të cilit, si të tjerët, iu dha anonimiteti për të detajuar bisedat private.

“Në fund të fundit, paratë ndalen në tavolinën e kryeministrit.”

Pikëpamja e zbehtë e administratës për të ardhmen politike të Netanyahut vjen ndërsa presidenti dhe ekipi i tij i politikës së jashtme përpiqen të punojnë dhe të drejtojnë diplomatikisht liderin izraelit ndërsa Tel Avivi ndjek një konfrontim të ndërlikuar dhe të përgjakshëm me Hamasin, grupin palestinez që kontrollon Gazën dhe sulmoi Izraelin më 7 tetor.

Në një moment gjatë udhëtimit, Biden e këshilloi Netanyahun të merrte në konsideratë skenarin që po linte për pasardhësin e tij, një sugjerim i nënkuptuar se Netanyahu mund të mos jetë në pushtet për kohëzgjatjen e asaj që ka të ngjarë të jetë një konflikt i gjatë.

Një zyrtar i veçantë i Shtëpisë së Bardhë minimizoi idenë se e ardhmja e Netanyahut ishte një temë me interes, duke thënë se çdo muhabet ishte thjesht spekulim i kotë dhe duke këmbëngulur se fokusi i administratës ishte drejtpërdrejt në mbështetjen e sigurisë së Izraelit.

Netanyahu është kryeministri më jetëgjatë i Izraelit dhe nekrologjia e tij politike është shkruar para kohe më parë.

Dhe pas publikimit të kësaj historie, një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare deklaroi se tema e së ardhmes së Netayahut “nuk është diskutuar nga Presidenti dhe nuk po diskutohet”.

“Fokusi ynë,” tha zëdhënësja e NSC Adrienne Watson, “është në krizën e menjëhershme”.

Por zyrtari aktual amerikan deklaroi se mbajtja e lëkundur e Netanyahut në pushtet është gjithmonë “në sfond” gjatë bisedimeve të administratës së brendshme të Bidenit për Lindjen e Mesme. Dhe ndihmësit e Biden tashmë po angazhojnë një sërë politikanësh të tjerë izraelitë, disa në pushtet, disa jo në përpjekjet e luftës.

Sipas dy zyrtarëve të lartë të administratës, si dhe zyrtarit aktual dhe ish-zyrtarit amerikan, këto bisedime kanë ofruar gjithashtu një mënyrë për të vlerësuar mendimin e izraelitëve të ndryshëm që mund të marrin drejtimin e vendit.

Pas pikëpamjes së administratës për Netanyahun qëndron besimi se ai është dobësuar ndjeshëm nga zemërimi i izraelitëve për dështimin e sektorëve të sigurisë dhe inteligjencës izraelite për të parandaluar sulmin e Hamasit të 7 tetorit, i cili vrau rreth 1400 njerëz. Kundërshtimi në rritje ndërkombëtar ndaj fushatës aktuale ushtarake izraelite në Gaza, e cila ka vrarë mijëra civilë palestinezë e ka tronditur më tej pozitën e tij.

Zyrtarët amerikanë kanë marrë parasysh rënien e vlerësimeve të miratimit të Netanyahut. Ata gjithashtu theksojnë valën e raportimeve publike në lidhje me dështimet masive të inteligjencës izraelite dhe parashikojnë se çdo vlerësim i ardhshëm i brendshëm izraelit, dhe ai i bërë nga homologët e tyre amerikanë, ka të ngjarë të jetë edhe më i frikshëm, duke i dhënë më shumë goditje Netanyahut.

Ndërsa zyrtarët e administratës Biden kanë ofruar deklarata publike solidariteti me qeverinë izraelite gjatë krizës aktuale, ndihmësit po përpiqen gjithashtu të paraprijnë se çfarë mund të nënkuptojë rënia e Netanyahut për marrëdhëniet e ardhshme izraelito-SHBA. Ndër të tjera, administrata e Biden po diskuton skenarë “ditë pas” për Rripin e Gazës pasi të mbarojnë luftimet, duke përfshirë mundësinë e dërgimit të një force shumëkombëshe, megjithëse jo domosdoshmërisht një me trupat amerikane për të stabilizuar territorin.

Pas publikimit, një zyrtar i ambasadës izraelite në Uashington lëshoi ​​​​një deklaratë: “Në asnjë moment gjatë javëve të fundit skenari i brendshëm politik i raportuar në këtë artikull nuk u shfaq në bisedat midis Presidentit Biden dhe Kryeministrit Netanyahu”.

Netanyahu nuk ka qenë i preferuari i ekipit të Bidenit. Ai ishte një mbështetës me zë të lartë i ish-presidentit Donald Trump, republikanit të cilin Biden e mposhti në zgjedhjet presidenciale të 2020-ës dhe mund të përballet sërish në 2024. Dhe ai ishte një kritik i mprehtë i marrëveshjes bërthamore të Iranit që administrata Obama-Biden ndihmoi në krijimin.

Pozicionet e tij gjithnjë e më të ashpra ndër vite kanë mërzitur ndihmësit e Biden të cilët ende mbështesin krijimin e një shteti palestinez. Gjatë vitit të kaluar, ai shkaktoi reagime publike nga Biden lidhur me dëshirën e tij për të riparuar gjyqësorin e Izraelit, një përpjekje që shumë izraelitë e konsideruan si të dëmshme për demokracinë e tyre.

Por Biden dhe Netanyahu gjithashtu e kanë njohur njëri-tjetrin për dekada dhe kanë arritur të qëndrojnë publikisht miqësorë pavarësisht dallimeve të tyre. Dhe në vazhdën e sulmeve të Hamasit, Biden hodhi mbështetjen e tij të plotë publike pas Netanyahut dhe Izraelit.

Megjithatë, në prapaskenë, Biden ka qenë i pakursyer në vlerësimin e tij për ato që ai beson se janë tendencat jodemokratike të Netanyahut që, pjesërisht, e shpërqendruan qeverinë e tij nga gatishmëria për sulmin e Hamasit.

“Ata e dinë se me këtë duhet të punojnë tani, dhe askush nuk ka pasur papritur një zbulim se me kë kanë të bëjnë”, tha një person i njohur i administratës.

Me një sy nga e ardhmja, zyrtarët amerikanë po bisedojnë me Benny Gantz, një anëtar i qeverisë aktuale të unitetit; Naftali Bennett, një ish-kryeministër; dhe Yair Lapid, një lider i opozitës dhe ish-kryeministër, mes figurave të tjera izraelite, shtoi ish-zyrtari.

Administrata Biden ka pasur fat të kufizuar duke bindur Netanyahun dhe ndihmësit e tij që të marrin këshillat e tyre ushtarake. Në veçanti, zyrtarët amerikanë kanë qenë të zhgënjyer për një urdhër evakuimi fillestar izraelit të lëshuar për veriun e Gazës, si dhe për ndërprerjen e dukshme të komunikimit në Gaza nga Izraeli përpara pushtimit tokësor.

SHBA nuk është e gatshme të mbështesë thirrjet ndërkombëtare për një armëpushim, por Izraeli gjithashtu nuk ka rënë dakord me thirrjet amerikane për një “pauzë humanitare” në luftime.

Administrata Biden ka frikë se Netanyahu mund të jetë duke e lidhur të ardhmen e tij politike me luftën dhe në një moment mund të lëvizë për të përshkallëzuar konfliktin, sipas dy zyrtarëve të lartë të administratës.

“Edhe skenari më i mirë për Izraelin në këtë luftë nuk do ta mbante Netanyahun në pushtet sepse tmerri i sulmit terrorist të 7 tetorit do të mbetet i freskët dhe për shkak se shumë izraelitë tashmë ia atribuojnë drejtpërdrejt mungesën e sigurisë politikave të Netanyahut”, tha Hagar Chemali, një ish-zyrtare e Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Departamentit të Thesarit në administratën e Barack Obamës.

“E kundërta, edhe nëse lufta zvarritet ose hapen fronte të tjera,” vazhdoi Chemali, “Unë ende besoj se Netanyahu është në rrugën e tij, sepse izraelitët tashmë po pyesin publikisht nëse ai është me të vërtetë personi i duhur, jo vetëm për të fituar këtë betejë specifike kundër Hamasit, por lufta më e gjerë për një Izrael paqësor dhe të sigurt.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts