Biden e quan vendimin e abortit një ‘ditë të trishtuar’, u kërkon amerikanëve të zgjedhin zyrtarë pro të drejtave të abortit

Presidenti Joe Biden u zotua të ndërmarrë çdo hap që mundet administrata e tij për të mbrojtur të drejtat e abortit pasi Gjykata e Lartë rrëzoi vendimin historik Roe kundër Wade të premten dhe u bëri thirrje votuesve të zgjedhin zyrtarët shtetërorë dhe federalë që do të votojnë për të lejuar procedurën.

Biden foli nga Shtëpia e Bardhë për vendimin që eliminon të drejtën kushtetuese të një gruaje për një abort pas gati 50 vjetësh. Vendimi pritet të çojë në gati gjysmën e shteteve amerikane që të nxjerrin jashtë ligjit ose të kufizojnë ashpër procedurën mjekësore dhe do të prekë dhjetëra miliona njerëz.

“Unë besoj se Roe kundër Wade ishte vendimi i duhur për sa i përket ligjit kushtetues dhe zbatimit të së drejtës themelore për privatësi dhe liri dhe çështje të autonomisë familjare dhe personale,” tha Biden.

“Është një ditë e trishtuar për vendin tonë, por kjo nuk do të thotë se lufta ka mbaruar”, tha ai, duke u kërkuar amerikanëve që të zgjedhin më shumë ligjvënës pro-zgjedhje në Dhomën e Përfaqësuesve dhe Senatit në zgjedhjet afatmesme të nëntorit. “Duhet të rivendosim mbrojtjen e Roe si ligj të tokës. Ne duhet të zgjedhim zyrtarë që do ta bëjnë këtë”, tha Biden.

“Kjo nuk ka mbaruar,” shtoi ai.

Në një vendim 5-4, gjykata më e lartë e vendit hodhi poshtë Roe kundër Wade , ligjin historik që vendosi të drejtën kushtetuese për abortin në Shtetet e Bashkuara në 1973.

Rasti që shkaktoi vdekjen e Roe pas gati gjysmë shekulli, i njohur si Organizata e Shëndetit të Grave Dobbs kundër Jackson, lidhet me një ligj të Misisipit që ndalonte pothuajse të gjitha abortet pas 15 javësh shtatzënie.

Dobbs ishte deri tani mosmarrëveshja më e rëndësishme dhe më e diskutueshme e mandatit të gjykatës. Ai gjithashtu përbënte kërcënimin më serioz për të drejtat e abortit që nga Planned Parenthood kundër Casey, në të cilin Gjykata e Lartë riafirmoi Roe.

Gjykata vendosi 6-3 për të mbështetur ligjin e Misisipit.

Një rrjedhje e hershme dhe e paprecedentë e një drafti të opinionit të shumicës në maj shkaktoi valë tronditëse në të gjithë vendin dhe nxiti aktivistët në të dy anët e debatit. Ai hodhi gjithashtu një zbehje mbi gjykatën më të lartë të vendit, e cila hapi menjëherë një hetim për të gjetur burimin e rrjedhjes.

Pas zbulimit dhe vendimit të mëvonshëm, mbështetësit dhe kundërshtarët e vendimit u mblodhën jashtë gjykatës më të lartë të vendit.

Biden, një katolik romak i përjetshëm dhe presidenti i dytë i besimit që mban postin që nga demokrati John F. Kennedy, kritikoi vendimin e Roe si një senator i ri. Gati gjysmë shekulli më vonë dhe pavarësisht tensioneve me doktrinën katolike, Biden është bërë një kampion i të drejtave të abortit.

Gjatë gjithë presidencës së tij, disa peshkopë amerikanë kanë kërkuar publikisht që Biden t’i mohohet riti katolik i bashkimit gjatë meshës për pozicionin e tij politik mbi abortin.

Presidenti ka mbrojtur të drejtën në disa momente kritike dhe e bëri këtë sërish të premten. Ai tha se do të përkulte fuqinë e administratës së tij për t’u siguruar që asnjë njerëzve nuk do t’i mohohen shërbimet e ligjshme të abortit pas vendimit.

Ndërsa protestuesit e dënojnë vendimin në të gjithë vendin, ai u kërkoi gjithashtu amerikanëve që të mos përdorin dhunë.

“I bëj thirrje të gjithëve, pavarësisht se sa thellësisht i intereson ky vendim, të mbajë të gjitha protestat paqësore, paqësore, paqësore, paqësore, pa frikësim. Dhuna nuk është kurrë e pranueshme”, tha Biden.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.