Biden fton presidentin ukrainas në SHBA

22:00 08/06/2021

Në një bisedë telefonike presidenti amerikan u zotua për sonvranitetin dhe integritetin e Ukrainës

Presidenti amerikan Joe Biden ka ftuar në Shtëpinë e Bardhë presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë kësaj vere.

Nëpërmjet një bisede telefonike kreu i Shtëpisë së Bardhë i ka bërë të ditur se çështja kryesore që do të diskutojnë do të jetë sovraniteti dhe integriteti territorial i Ukrainës.

KĂ«shilltari i SigurisĂ« KombĂ«tare Jake Sullivan u tha gazetarĂ«ve se tĂ« dy udhĂ«heqĂ«sit folĂ«n pĂ«r marrĂ«dhĂ«niet dypalĂ«she nĂ« njĂ« telefonatĂ« para udhĂ«timit tĂ« Biden nĂ« EvropĂ«. Putin dhe Biden do tĂ« takohen nĂ« GjenevĂ« nĂ« 16 Qershor, mes mosmarrĂ«veshjeve tĂ« mprehta mbi ndĂ«rhyrjet e zgjedhjeve, tĂ« drejtat e njeriut dhe UkrainĂ«n.

NĂ« telefonatĂ«n e tij tĂ« parĂ« nĂ« Prill me Zelensky pas marrjes sĂ« detyrĂ«s, Biden i ofroi UkrainĂ«s “mbĂ«shtetjen e tij tĂ« palĂ«kundur” ndĂ«rsa Rusia vendosi trupa nĂ« kufirin lindor tĂ« UkrainĂ«s qĂ« shqetĂ«soi Kievin dhe mbĂ«shtetĂ«sit perĂ«ndimorĂ«.

Uashingtoni ka qenĂ« aleati mĂ« i fuqishĂ«m i UkrainĂ«s qĂ« nga aneksimi i KrimesĂ« nga Rusia nĂ« 2014. Ukraina gjithashtu shpresonte qĂ« aleatĂ«t e saj perĂ«ndimorĂ« do tĂ« bĂ«nin njĂ« pĂ«rpjekje tĂ« re pĂ«r tĂ« pranuar atĂ« nĂ« aleancĂ«n ushtarake tĂ« NATO-s  dhe se ka mbetur e zhgĂ«njyer qĂ« nuk u ftua nĂ« samitin e NATO-s kĂ«tĂ« muaj.

Klan News


TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *