Biden i bën thirrje Serbisë të njohë Kosovën

Biden i bën thirrje Serbisë

Presidenti i SH.B.A. Joe Biden e nxiti të Dielën Serbinë të njohë Kosovën në një letër drejtuar Aleksandar Vuçiq, presidentit të vendit.

“Ne mbetemi të palëkundur në mbështetjen tonë për qëllimin e Serbisë për integrimin evropian dhe ju inkurajojmë të vazhdoni të bëni hapat e fortë përpara për të arritur atë qëllim – duke përfshirë krijimin e reformave të nevojshme dhe arritjen e një marrëveshje gjithëpërfshirëse të normalizimit me Kosovën të përqendruar në njohjen e ndërsjellë,” shkroi ai në letër në lidhje me Ditën e Shtetit të Serbisë, e cila është më 15 shkurt.

Duke reaguar ndaj mesazhit, Vuçiç tha se Serbia është e gatshme të vazhdojë dialogun me Kosovën, por ajo nuk do ta njohë atë.

Njohja e ndërsjellë e Serbisë dhe Kosovës nuk qëndron në asnjë akt të ndonjë organizate botërore, tha ai, duke shtuar se e kupton që kjo është një politikë e re amerikane, sipas Tanjug, një agjenci shtetërore serbe e lajmeve.

“Ishte një përpjekje për të imponuar atë term si diçka që ne duhet të kishim pranuar si zgjidhjen përfundimtare në Uashington. Unë kam thënë tashmë një herë personalisht për njohjen, dhe përgjigjja ime nuk do të jetë e ndryshme,” tha ai.

Shtatorin e kaluar, Serbia dhe Kosova ranë dakord të ndërmarrin hapa drejt bashkëpunimit ekonomik në marrëveshjet e nënshkruara në Shtëpinë e Bardhë. Serbia, megjithatë, kishte refuzuar njohjen e ndërsjellë.

Kosova deklaroi pavarësinë nga Serbia në 2008. Shumica e vendeve anëtare të KB e njohin atë si një vend të pavarur. Beogradi, megjithatë, pohon se është një provincë e shkëputur dhe ka punuar për të rikthyer njohjen e saj.

BE ka udhëhequr negociatat midis dy palëve për gati një dekadë.

Uashingtoni, i cili kohët e fundit ka kërkuar një rol në proces, shpreson që bashkëpunimi ekonomik mund t’i ndihmojë ata t’i vendosin në rrugën e një marrëdhënieje të normalizuar.

(Burimi: aa.com.tr)

Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.