Biden: Jemi në kontakt të pandërprerë me talibanët. Evakuimi i civilëve po vijon

20:33 20/08/2021

Presidenti amerikan Joe Biden, duke folur nga Shtëpia e Bardhë deklaroi se që prej së hënës, ka pasur shumë progres dhe se SHBA-të kanë mundur të sigurojnë aeroportin e Kabulit dhe po vijon me evakuimin e civilëve.

Ky është një prej operacioneve ajrore më të mëdha dhe më të vështira në histori”, tha ai ndërsa u zotua për të evakuuar çdo amerikan nga Afganistani.

“I pezulluam fluturimet jashtë Kabulit mëngjesin e kësaj të premteje, për t’u siguruar që të evakuuarit do të vijonin në vendet e tyre të tranzitit”, tha presidenti amerikan, i cili shtoi se fluturimet kishin rinisur. Ai tha po ashtu se vetëm gjatë ditës së djeshme ishin evakuuar 5700 persona.

Më tej, Biden u shpreh se SHBA-të janë në kontakt të pandërprerë me talibanët. Ai tha se grupi militant që kontrollon tashmë vendin është paralajmëruar për një përgjigje të shpejtë dhe të fortë nga SHBA-të nëse ndërmarrin sulme ndaj amerikanëve.

Biden vlerësoi ushtarët amerikanë që ndodhen ende në Afganistan dhe po ndihmojnë në operacionet e evakuimit.

Në aeroportin e Kabulit janë të paktën 5 mijë trupa dhe numri i tyre pritet që të shkojë në 6 mijë përgjatë orëve në vijim.

I pyetur nga gazetarët nëse rënia e Afganistanit ka çuar në humbjen e kredibilitetit të Shteteve të Bashkuara në sytë e botës, ai tha nuk e kisha parë një gjë të tillë të ndodhte.

“Nuk e kam këtë të ndodhë. Në fakt është ekzaktësisht e kundërta”, insistoi ai, duke shtuar se SHBA-të kishin vepruar me vendosmëri përgjatë ditëve të fundit./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.