Biden mban premtimin

11:03 15/06/2021

Pa u tharë akoma boja e nënshkrimeve të Samitit të NATO-s që po zhvillohet në Bruksel, Presidenti amerikan Joe Biden, ka nisur të zbatojë premtimin e tij.

NĂ«n moton “Amerika Ă«shtĂ« kthyer” Biden nisi aplikimin e planeve imediate. I pari Ă«shtĂ« rivendosja e marrĂ«dhĂ«nieve SHBA-BE pas kredibilitetit tĂ« humbur tĂ« AmerikĂ«s kundrejt BE, gjatĂ« qeverisjes Trump. Dhe i dyti fronti i bashkuar perĂ«ndimor kundĂ«r KinĂ«s.

[embedded content]

Për këtë qëllim, një grup transportues avionësh amerikanë i udhëhequr nga USS Ronald Reagan ka hyrë martën në Detin e Kinës Jugore në një kohë që tensionet janë në rritje midis Uashingtonit dhe Pekinit, që ky i fundit pretendon pjesën më të madhe të rrugës ujore të diskutueshme.

Nga ana tjetĂ«r, Joe Biden vazhdon takimet me liderĂ«t e Bashkimit Evropian nĂ« Bruksel pĂ«r tĂ« kĂ«rkuar tĂ« rivendosĂ« partneritetin dypalĂ«sh, i vĂ«nĂ« nĂ« pikĂ«pyetje gjatĂ« viteve tĂ« Donald Trump i cili e pĂ«rshkroi BE si njĂ« “armik”.

Në këtë sulm të papritur kundër Kinës, ka patur parasysh dhe mbështetjen e pakufizuar të Parisit dhe Berlinit, të cilët janë plotësisht në përputhje me Uashingtonin.

Pak mĂ« parĂ«, Sekretari i pĂ«rgjithshĂ«m i NATO-s, e cilĂ«soi KinĂ«n ‘armike’ dhe jo kundĂ«rshtare siç ishte cilĂ«suar deri tani.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.