Biden mbështet pezullimin e patentave të vaksinave, Kim: SHBA, kontribuesi më i madh i Covax

09:32 06/05/2021

Mbështetja që Presidenti Joe Biden i bëri të mërkurën pezullimit të patentave për vaksinat kundër Covid-19, ka sjellë reagimin e ambasadores amerikane në Tiranë, Yuri Kim.

“SHBA-ja ka deklaruar mbështetjen për heqjen dorë nga mbrojtja e pronësisë intelektuale për vaksinat Covid-19 që sa më shumë njerëz të kenë qasje sa më shpejt. SHBA mbetet kontribuesi më i madh i Covax, i cili po shpërndan vaksina në Shqipëri e vende të tjera në botë”, tha ambasadorja Kim.

Vendimi i presidentit Biden shënon një kthesë të menjëhershme nga qëndrimi i mëparshëm amerikan, tha në një deklaratë zyrtare negociatorja e tij kryesore e tregtisë, Katherine Tai.

“Kemi të bëjmë me një krizë globale shëndetësore dhe rrethanat e jashtëzakonshme të pandemisë COVID-19 kërkojnë masa të jashtëzakonshme”, tha zonja Tai në një deklaratë./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.