Biden në Bruksel për samitin e NATOS-s, takim privat me Erdogan

09:09 14/06/2021

Në axhendë tërheqja e trupave nga Afganistani e marrëdhëniet me Rusinë dhe Kinën

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, qëndron sot në Bruksel për të marrë pjesë në samitin e udhëheqësve të NATO-s. Biden do t’u bashkohet udhëheqësve të tjerë të aleancës dhe do të zhvillojë një takim kokë më kokë me presidentin e Turqisë, Rexhep Tayyip Erdogan.

Anëtarët e NATO-s nuk janë mbledhur ballë për ballë që prej vitit 2018, për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Në axhendën e diskutimeve pritet të jenë: Tërheqja e trupave nga Afganistani, marrëdhëniet me Rusinë dhe Kinën, shpenzimet për mbrojtjen e çështje të tjera.

Përpara samitit, shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se takimi vjen “në një moment thelbësor për aleancën” dhe për “sigurinë kolektive”, si dhe paraqet një “mundësi unike” për të rinovuar lidhjet.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.