Biden nënshkruan ligjin për krimet e urrejtjes anti-aziatike

22:36 21/05/2021

Demokratët, ligjvënësit dhe aktivistët bëjnë thirrje për më shumë vëmendje

Presidenti i SHBA Joe Biden ka nënshkruar një ligj për të ndalur sulmet në rritje anti-aziatike. Me demokratët që kontrollojnë të dy dhomat e Kongresit, ligjvënësit dhe aktivistët po bëjnë thirrje për më shumë vëmendje. Masa kishte kaluar të dy dhomat e Kongresit me shumicën e votave.

Dhuna ndaj aziatiko-amerikanëve është rritur ndjeshëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Nga ngacmimi verbal deri te incidentet e sulmit fizik, ka pasur mijëra raste të raportuara në muajt e fundit.  Avokatët dhe aktivistët thonë se këto janë të lidhura me retorikën që fajëson njerëzit aziatikë për përhapjen e Covid-19.

FBI paralajmëroi në fillim të shpërthimit të pandemisë në SHBA se do të kishte një rritje të krimeve të urrejtjes kundër atyre me origjinë aziatike. Mbi gjashtë milion aziatiko-amerikanë jetojnë në Kaliforni, sipas vlerësimeve të fundit të popullsisë.

Vetëm nga marsi deri në Maj të vitit 2020, mbi 800 incidente të urrejtjes në lidhje me Covid u raportuan sipas një raporti të lëshuar nga Këshilli i Planifikimit të Politikave Aziatike Paqësore.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.