Biden njofton zyrtarisht paketën e re të ndihmës për Ukrainën

biden njofton zyrtarisht paketen e re te ndihmes per ukrainen
biden njofton zyrtarisht paketen e re te ndihmes per ukrainen

Presidenti i SHBA Joe Biden ka njoftuar një paketë të re ndihme për Ukrainën.

“Unë po shpall një paketë të re të rëndësishme të ndihmës për sigurinë për ushtrinë ukrainase. Falë fondit shtesë për Ukrainën, të miratuar me mbështetjen dërrmuese dypartiake në Kongresin e SHBA-së, Shtetet e Bashkuara do të jenë në gjendje të vazhdojnë t’i ofrojnë Ukrainës më shumë nga armët që ato po përdorin në mënyrë kaq efektive për të zmbrapsur sulmet ruse, “tha Biden në një deklaratë. .

Ai vazhdoi, “Kjo paketë e re do t’i armatosë ata me aftësi të reja dhe armatime të avancuara, duke përfshirë HIMARS me municione në fushëbetejë, për të mbrojtur territorin e tyre nga përparimet ruse. Ne do të vazhdojmë të udhëheqim botën në ofrimin e ndihmës historike për të mbështetur luftën e Ukrainës për liri.”

Zyrtarë të lartë të administratës u konfirmuan gazetarëve të martën se SHBA do t’i dërgojë Ukrainës  Sistemet e Raketave të Artilerisë së Lëvizshmërisë së Lartë të prodhuar nga SHBA  si pjesë e paketës së 11-të të ndihmës për sigurinë të Shteteve të Bashkuara në Ukrainë.

Zyrtarët thanë se sistemet që SHBA po i dërgon Ukrainës do të pajisen me municione që do t’i lejojnë Ukrainës të lëshojë raketa rreth 49 milje. Kjo është shumë më pak se diapazoni maksimal i sistemeve, por shumë më i madh se çdo gjë që është dërguar deri më sot.

Paketa e re e ndihmës për sigurinë do të përfshijë gjithashtu radarë vëzhgimi ajror, armë shtesë antitank Javelin, armë kundër blindave, raunde artilerie, helikopterë, automjete taktike dhe pjesë këmbimi për të ndihmuar ukrainasit të vazhdojnë mirëmbajtjen e pajisjeve, thanë zyrtarët.

Megjithatë, Biden u përpoq të shprehte qartë në artikull se cilat ishin synimet e SHBA-së në Ukrainë dhe ishte i kujdesshëm të vinte në dukje se SHBA nuk po kërkon të angazhojë drejtpërdrejt Rusinë.

“Ne nuk kërkojmë një luftë mes NATO-s dhe Rusisë. Sado që nuk jam dakord me zotin Putin dhe i konsideroj veprimet e tij një fyerje, Shtetet e Bashkuara nuk do të përpiqen të sjellin përmbysjen e tij në Moskë, “tha Biden, afërsisht dy muaj pasi deklaroi në Varshavë, Poloni, se presidenti rus Vladimir Putin “Nuk mund të qëndrojë në pushtet.”

Në përgjigje të njoftimit të Bidenit, Kremlini tha më herët të mërkurën se SHBA-ja “po i shtonte benzinë ​​zjarrit” duke furnizuar me armë Kievin.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts