Biden paralajmëron për sulm terrorist në aerportin e Kabulit: Ka të ngjarë të ndodhë në 24-36 orët e ardhshme

Presidenti Joe Biden paralajmëron se është informuar për një tjetër sulm terrorist që mund të ndodhë në aeroportin e Kabulit brenda 24 ose 36 orëve të ardhshme.

Ai mblodhi mëngjesin e sotëm ekipin e sigurisë teksa është njohur me situatën jashtëzakonisht të rrezikshme në terren dhe se janë marrë të gjitha masat e mundshme për t’i paraprirë.

Ndërkohë Biden ka siguruar se evakuimet do të vijojnë deri në fund dhe nuk do të ndërpriten teksa paralajmëroi terroristët se sulmi me dron nuk ishte i fundit nga Amerika duke premtuar se çdokush i përfshirë në sulmin terrorist që la 13 ushtarë amerikanë të vrarë do të paguajë.

DEKLARATA NGA BIDEN

Deklarata e Presidentit Joe Biden për Misionin e Evakuimit në Kabul

28 Gusht 2021

DEKLARATAT DHE LIRIMET

Këtë mëngjes, u takova me ekipin tim të sigurisë kombëtare në Uashington dhe komandantët e mi në terren. Ne diskutuam sulmin që forcat amerikane morën mbrëmë kundër grupit terrorist ISIS-K në Afganistan. Unë thashë që ne do të shkojmë pas grupit përgjegjës për sulmin ndaj trupave tona dhe civilëve të pafajshëm në Kabul, dhe ne e kemi. Ky sulm nuk ishte e fundit. Ne do të vazhdojmë të gjuajmë çdo person të përfshirë në atë sulm të tmerrshëm dhe t’i bëjmë ata të paguajnë. Sa herë që dikush kërkon të dëmtojë Shtetet e Bashkuara ose të sulmojë trupat tona, ne do të përgjigjemi. Kjo nuk do të jetë kurrë në dyshim. Falënderoj gjeneralin McKenzie për udhëheqjen e tij në atë mision dhe për angazhimin e tij ndaj sigurisë së trupave tanë në Afganistan.

Situata në terren vazhdon të jetë jashtëzakonisht e rrezikshme dhe kërcënimi i sulmeve terroriste në aeroport mbetet i lartë. Komandantët tanë më informuan se një sulm ka shumë të ngjarë në 24-36 orët e ardhshme. I udhëzova ata të merrnin çdo masë të mundshme për t’i dhënë përparësi mbrojtjes së forcës dhe sigurova që ata të kenë të gjitha autoritetet, burimet dhe planet për të mbrojtur burrat dhe gratë tona në terren. Ata më siguruan se e bënë dhe se mund t’i merrnin këto masa gjatë përfundimit të misionit dhe kthimit të sigurt të personelit tonë.

Megjithë situatën e pabesë në Kabul, ne po vazhdojmë të evakuojmë civilët. Dje, ne nxorëm 6.800 persona të tjerë, përfshirë qindra amerikanë. Dhe sot, ne diskutuam përgatitjet e vazhdueshme për të ndihmuar njerëzit të vazhdojnë të largohen nga Afganistani pas largimit tonë ushtarak.

13 anëtarët e shërbimit që humbëm ishin heronj që bënë sakrificën përfundimtare në shërbim të idealeve tona më të larta amerikane dhe duke shpëtuar jetën e të tjerëve. Trimëria dhe vetëmohimi i tyre u ka mundësuar më shumë se 117,000 njerëzve në rrezik të arrijnë sigurinë deri më tani. Zoti i ruajt trupat tona dhe të gjithë ata që qëndrojnë vigjilentë në këto ditë të rrezikshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com