Biden për Quad: India i vetmi vend i lëkundur që nuk ka mbajtur qëndrim të qartë për Putinin

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden ka thënë se vetëm India është në mesin e aleatëve të Quad-Shtetet e Bashkuara, Japonia dhe Australia, që e ka treguar veten e lëkundur në përgjigjen e saj ndaj Rusisë në pushtimin e Ukrainës. SHBA

SHBA, Japonia dhe Australia kanë sanksionuar entitetet ruse, por India nuk ka vendosur sanksione dhe gjithashtu ka abstenuar nga tre vota që dënojnë Moskën në OKB.

India ka thënë se përshkallëzimi i tensioneve “është një çështje shqetësimi të thellë” dhe ka përsëritur se çështja mund të zgjidhet vetëm përmes dialogut diplomatik.

Biden lavdëroi aleatët e tjerë duke thënë se “ne kemi paraqitur një front të bashkuar në të gjithë NATO-n dhe në Paqësor” në përgjigje të presidentit rus Vladimir Putin.

“Quadi – me përjashtim të mundshëm të Indisë që është disi e lëkundur në disa prej tyre – por Japonia ka qenë jashtëzakonisht e fortë, po ashtu edhe Australia për sa i përket përballjes me agresionin e Putinit.” Indisë i është dashur të ecë në një litar të ngushtë diplomatik mbi Ukrainën ndërsa përpiqet. për të balancuar lidhjet me Moskën dhe Perëndimin. Rusia vazhdon të jetë furnizuesi më i madh i armëve në Indi.

India po konsideron gjithashtu blerjen e naftës ruse me një normë të ulët, me raportet se një kompani shtetërore ka nënshkruar një marrëveshje për të importuar 3 milionë fuçi naftë bruto nga një kompani ruse,

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *