Biden pritet të vendosë brenda 24 orëve mbi afatin e evakuimit në Afganistan

Mijëra afganë dhe të huaj të dëshpëruar të grumbulluar në aeroportin e Kabulit me shpresën se do të ikin nga sundimtarët e rinj talebanë të Afganistanit, Presidenti amerikan Joe Biden pritet të vendosë të martën nëse do të zgjasë afatin e 31 gushtit për të transportuar amerikanët dhe aleatët e tyre.

Biden paralajmëroi të dielën se evakuimi do të ishte “i vështirë dhe i dhimbshëm” dhe shumë mund të shkojnë keq. Trupat amerikane mund të qëndrojnë përtej afatit të 31 gushtit për të mbikëqyrur evakuimin, tha ai.

Të hënën, një zyrtar i administratës i tha Reuters se Biden do të vendoste brenda 24 orëve nëse do të zgjasë afatin kohor për t’i dhënë Pentagonit kohë për t’u përgatitur.

Përtej nevojës për të larguar mijëra amerikanë, shtetas të vendeve aleate dhe afganë që punuan me forcat amerikane, zyrtarët e Departamentit të Mbrojtjes thanë se do të duheshin ende ditë për të dëbuar 6,000 trupat e vendosura për të siguruar dhe drejtuar transportin ajror.

Disa këshilltarë të Biden po argumentonin kundër zgjatjes së afatit të vetë-imponuar për arsye sigurie. Biden mund të sinjalizojë synimet e tij në një takim virtual të Grupit të Shtatë vendeve të pasura të martën.

Dy zyrtarë amerikanë kishin thënë se pritshmëria ishte që Shtetet e Bashkuara të vazhdonin evakuimet edhe pas 31 gushtit. Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit u tha gazetarëve se angazhimi i vendit ndaj afganëve të rrezikuar “nuk përfundon më 31 gusht”.

Më vonë të hënën, Përfaqësuesi Demokratik amerikan Adam Schiff, kryetar i Komitetit të Inteligjencës të Dhomës së Përfaqësuesve, u tha gazetarëve pas një njoftimi mbi Afganistanin nga zyrtarët e inteligjencës se ai nuk beson se evakuimi mund të përfundojë në tetë ditët e mbetura.

“Unë mendoj se është e mundur, por mendoj se është shumë e pamundur duke pasur parasysh numrin e amerikanëve që ende duhet të evakuohen,” tha Schiff.

Të hënën, në harkun kohor prej 12 orësh,  rreth 10,900 njerëz u evakuuan nga Kabuli, që do të thotë se Shtetet e Bashkuara kishin lehtësuar largimin e 48,000 njerëzve që nga 14 gushti.//Reuters

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *