Biden: SHBA do të fillojë dërgimin e ndihmave humanitare në Gaza

biden shba do te filloje dergimin e ndihmave humanitare ne gaza
biden shba do te filloje dergimin e ndihmave humanitare ne gaza

SHBA do të fillojë dërgimin e ndihmave humanitare në Gaza me Jordaninë dhe vende të tjera, njoftoi presidenti Joe Biden, një ditë pasi forcat izraelite hapën zjarr ndaj një turme palestinezësh që prisnin ndihmë humanitare.

“Njerëz të pafajshëm u kapën në një luftë të tmerrshme, të paaftë për të ushqyer familjet e tyre dhe ju e patë përgjigjen kur ata u përpoqën të merrnin ndihmë,” tha Biden përpara takimit të tij me kryeministren italiane Giorgia Meloni në Shtëpinë e Bardhë.

“Por ne duhet të bëjmë më shumë dhe Shtetet e Bashkuara do të bëjnë më shumë në ditët në vijim”, tha Biden. Shtetet e Bashkuara do të ofrojnë ushqime dhe furnizime shtesë.

Ai shtoi se SHBA do të kërkojë gjithashtu të hapë rrugë të tjera në Gaza, duke përfshirë mundësinë e një korridori detar që do të japë sasi të mëdha ndihme humanitare.

Përveç zgjerimit të dërgesave nga toka, Biden tha se SHBA do të insistojë që Izraeli të lehtësojë kalimin e ndihmave për në Gaza, duke shtuar: “Ndihma që derdhet në Gaza nuk është askund pothuajse e mjaftueshme tani – nuk është askund pothuajse e mjaftueshme.

“Jetë të pafajshme janë në vijë dhe jetët e fëmijëve janë në vijë”, shtoi ai.

Të enjten, forcat izraelite hapën zjarr ndaj një turme palestinezësh që prisnin ndihmë humanitare në rrethrrotullimin Al Nabulsi në rrugën Al Rashid, një rrugë kryesore bregdetare në perëndim të qytetit të Gazës në Gazën veriore, duke lënë të paktën 115 palestinezë të vdekur dhe 760 të plagosur.

Ushtria izraelite tha se një hetim fillestar zbuloi se palestinezët iu afruan një postblloku ushtarak që mbikëqyrte hyrjen e kamionëve të ndihmës kur ushtarët qëlluan në këmbët e palestinezëve që vazhduan të lëviznin drejt trupave.

Izraeli ka nisur një ofensivë vdekjeprurëse ushtarake në Rripin e Gazës që nga sulmi i 7 tetorit nga grupi palestinez Hamas, për të cilin Tel Aviv thotë se vrau afro 1200 njerëz.

Më shumë se 30,000 palestinezë janë vrarë që atëherë dhe mbi 70,457 të tjerë janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Izraeli ka vendosur gjithashtu një bllokadë gjymtuese në Rripin e Gazës, duke e lënë popullsinë e tij, veçanërisht banorët e Gazës veriore, në prag të urisë.

Lufta izraelite ka shtyrë 85% të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60% e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts