Biden: SHBA do të mbrojë Filipinet nëse Kina sulmon

biden shba do te mbroje filipinet nese kina sulmon

Presidenti i SHBA Joe Biden ka lëshuar një paralajmërim të ashpër për Kinën, duke deklaruar se Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë në mbrojtje të Filipineve në rast të ndonjë agresioni në Detin e diskutueshëm të Kinës Jugore.

Kjo deklaratë vjen pas një sërë incidentesh detare që përfshijnë anije filipinase dhe kineze në ujërat e kontestuara.

Presidenti Biden theksoi natyrën e palëkundur të përkushtimit të Amerikës ndaj Filipineve, duke e përshkruar atë si “të hekurt”.

Manila ka kundërshtuar pretendimet territoriale të Kinës në rajon, duke ndërmarrë veprime të tilla si heqja e barrierave lundruese dhe lejimi i mbulimit mediatik për të nxjerrë në pah atë që ata i shohin si manovra të rrezikshme nga Pekini në zonë.

Deklarata e Presidentit Biden, është më e forta deri më tani që nga përshkallëzimi i tensioneve midis Pekinit dhe Manilës në muajt e fundit. Ai ripohoi fuqinë e qëndrueshme të marrëveshjes së mbrojtjes SHBA-Filipine, një pakt i krijuar në 1951.

Ky traktat i mbrojtjes së ndërsjellë i detyron Shtetet e Bashkuara dhe Filipinet për mbrojtjen e ndërsjellë në rast të një sulmi të armatosur.

Presidenti e bëri të qartë se çdo agresion kundër avionëve , anijeve ose forcave të armatosura filipinase do të shkaktonte Traktatin e Mbrojtjes së ndërsjellë me Filipinet. Ai e bëri këtë deklaratë gjatë një fjalimi në Shtëpinë e Bardhë teksa priste kryeministrin australian Anthony Albanese.

Në përgjigje, zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze, Mao Ning, pohoi se Shtetet e Bashkuara nuk kishin të drejtë të ndërhynin në çështjet midis Kinës dhe Filipineve.

Ajo theksoi gjithashtu se nëse SHBA zgjedh të mbrojë Filipinet, duhet të shmangë veprimet që do të cenonin sovranitetin dhe interesat detare të Kinës në Detin e Kinës Jugore .

Në një zhvillim të veçantë, Filipinet raportuan se “manovrat e rrezikshme” nga Kina kishin rezultuar në një përplasje midis një anijeje të rojes bregdetare kineze dhe një varke furnizimi filipinase brenda Zonës Ekonomike Ekskluzive të Filipineve (EEZ ) .

Pati gjithashtu një incident ku një varkë e milicisë kineze thuhet se ra në kontakt me një anije të rojes bregdetare të Filipineve. Këto varka filipinase ishin rrugës për në një anije luftarake të dekomisionuar të marinës, e vendosur në mënyrë strategjike në Thomain e Dytë për të përforcuar pretendimet territoriale të Filipineve.

Ministri i Mbrojtjes i Filipineve, Gilberto Teodoro Jr. , akuzoi Kinën për goditjen e qëllimshme të anijeve filipinase dhe i akuzoi për shtrembërim të fakteve për t’iu përshtatur axhendës së tyre. Presidenti Biden u bëri jehonë këtyre ndjenjave, duke deklaruar se veprimet e anijeve kineze ishin të pamatura dhe të paligjshme.

Filipinet kanë një pozicion të rëndësishëm strategjik si një aleat i Shteteve të Bashkuara, duke pasur parasysh afërsinë e saj me pikat e mundshme të ndezjes në Paqësor, përkatësisht Detin e Kinës Jugore dhe Tajvanin.

Që kur presidenti Ferdinand Marcos Jr. mori detyrën në qershor 2022 dhe rinovoi aleancën e Filipineve me Shtetet e Bashkuara, autoritetet filipinase kanë shfaqur një qëndrim më të sigurt në kundërshtimin e veprimeve të Kinës në Detin e Kinës Jugore.

Kjo shënon një largim nga qëndrimi pro Kinës i paraardhësit të tij, Rodrigo Duterte, i cili u përball me kritika për ato që u perceptuan si masa joadekuate për të kundërshtuar vendosmërinë e Kinës në rajon.

Duterte ishte përmbajtur nga thirrja e fitores ligjore të Filipineve kundër Kinës në një gjykatë ndërkombëtare, e cila kishte deklaruar se pretendimet e gjera të Pekinit mbi Detin e Kinës Jugore ishin pa bazë të shëndoshë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts