Biden: SHBA do të mbrojë Tajvanin në rast se Kina do të sulmojë

“Shtetet e Bashkuara do të mbrojnë Tajvanin nga çdo agresion nga Kina”, kështu është shprehur presidenti amerikan Joe Biden.

Biden ka deklaruar se SHBA-të janë të angazhuar deri në fund në këtë çështje.

Ndërkohë Tajvani reagoi duke thënë se deklaratat e Biden nuk do të ndryshojnë qëndrimin në lidhje me Kinën.

Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur , që një ditë mund ta marrë sërish me forcë nëse është e nevojshme.

SHBA nuk ka lidhje zyrtare diplomatike me Tajvanin, por i shtet armë si pjesë të aktit të marrëdhënieve më Tajvanin.

Nga ana tjetër pati edhe një përgjigje nga zyra e Tajvanit për deklaratën e Biden, duke thënë se nuk do t’i dorëzohej presionit dhe se as nuk do të përparonte me shpejtësi kur të merrte mbështetje.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *