Biden: SHBA nuk do të njohë kurrë aneksimin rus të territoreve të Ukrainës

Shtetet e Bashkuara dënojnë referendumet e rreme dhe nuk do ta njohin kurrë aneksimin e territoreve të Ukrainës nga Rusia.

Kështu thuhet në deklaratën e presidentit amerikan Joe Biden , të publikuar nga shërbimi për shtyp i Shtëpisë së Bardhë.

“Shtetet e Bashkuara kurrë nuk do ta njohin territorin ukrainas si diçka tjetër përveçse pjesë e Ukrainës. Referendumet e Rusisë janë një mashtrim – një pretekst i rremë për t’u përpjekur të aneksoni pjesë të Ukrainës me forcë në shkelje flagrante të ligjit ndërkombëtar, përfshirë Kartën e Kombeve të Bashkuara, “tha Joe Biden.

Presidenti vuri në dukje se SHBA do të punojë me aleatët dhe partnerët e saj për të imponuar “kosto ekonomike shtesë të shpejta dhe të rënda” ndaj Rusisë.

“Shtetet e Bashkuara qëndrojnë me partnerët tanë në mbarë botën – dhe me çdo komb që respekton parimet thelbësore të kartës së OKB-së – në refuzimin e çfarëdo rezultati të sajuar që Rusia do të shpallë”, theksoi Joe Biden.

Ai gjithashtu u zotua për mbështetjen e vazhdueshme për popullin ukrainas, duke u zotuar se “do t’i ofrojë atyre ndihmë sigurie për t’i ndihmuar ata të mbrohen ndërsa i rezistojnë me guxim pushtimit rus”.

Bardhë paralajmëroi Rusinë për sanksione të menjëhershme që do të vendosen nga SHBA dhe vende të tjera, të cilat do të sillnin pasoja të rënda për ekonominë ruse, nëse Rusia fillon të aneksojë zonat e pushtuara në Ukrainë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *