Biden si Trump, nuk rikthehet në traktatin për armët me Rusinë

Joe Biden dhe Donald Trump

20:30 28/05/2021

Gjatë fushatës elektorale shprehu kritika për vendimet e Donald Trump-it, por si president Joe Biden po ecën në të njëjtët binarë në shumë prej tyre. Së fundmi Shtetet e Bashkuara njoftuan Rusinë se nuk do të kthehen në traktatin e Qiejve të Hapur.

Marrëveshja lejon vendet pjesëtare, të kryejnë fluturime mbikëqyrjeje ushtarake të shkurtra me avionë të paarmatosur mes njëri-tjetrit.

Në një deklaratë të Departamentit Amerikan të Shtetit, arsyeja e mosrikthimit të Shteteve të Bashkuara janë shkeljet e vazhdueshme që ka bërë Rusia të këtij traktati gjatë viteve të fundit, por pa përmendur raste konkrete.

Për të njëjtat arsye administrata Trump u tërhoq zyrtarisht nga traktati 22 Nëntorin e kaluar dhe në atë kohë, Biden e quajti vendimin e pararendësit “dritëshkurtër”. Biden ka qenë kundër po ashtu edhe ndaj dyshimeve të hedhura nga Trump se COVID-19 kishte dalë nga laboratori i Wuhanit, por tashmë në krye të Shtëpisë së Bardhë, kërkoi hetime ndaj këtyre dyshimeve, njëlloj si ish-presidenti.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *