Biden takim me Erdogan në 14 Qershor

11:05 04/06/2021

Udhëtimi i parë jashtë shtetit i Presidentit të Shteteve të Bashkuara Joe Biden, që fillon javën e ardhshme, do të përfshijë edhe një takim me Presidentin e Turqisë Rexhep Taip Erdogan.

Duke filluar nga 10 qershori, Biden planifikon tĂ« udhĂ«tojĂ« nĂ« EvropĂ« ku do tĂ« marrĂ« pjesĂ« nĂ« samitet e G7, NATO dhe Bashkimit Evropian. Biden do tĂ« takohet me Erdoganin nĂ« samitin e NATO-s nĂ« Bruksel nĂ« 14 Qershor. UdhĂ«heqĂ«sit e NATO-s kanĂ« planifikuar tĂ« diskutojnĂ« kĂ«rcĂ«nimet nĂ« tĂ« ardhmen, si dhe tĂ«rheqjen e planifikuar tĂ« forcave tĂ« SHBA-sĂ« dhe NATO-s nga Afganistani.

Biden dhe Erdogan pritet të diskutojnë gamën e plotë të çështjeve bilaterale dhe rajonale. Sipas Shtëpisë së Bardhë ky udhëtim do të nxjerrë në pah angazhimin e Amerikës për të rivendosur aleancat, për të ringjallur marrëdhëniet transatlantike, për të punuar në bashkëpunim të ngushtë me aleatët dhe partnerët, për të adresuar sfidat globale dhe për të siguruar më mirë interesat e Amerikës.

Turqia ka thĂ«nĂ« se dĂ«shiron marrĂ«dhĂ«nie mĂ« tĂ« mira me Uashingtonin nĂ«n administratĂ«n e re tĂ« Biden dhe kĂ«rkon t’i japĂ« fund mbĂ«shtetjes sĂ« SHBA-sĂ« pĂ«r NjĂ«sitĂ« e Mbrojtjes sĂ« Popullit tĂ« drejtuar nga kurdĂ«t nĂ« Siri.

Biden do tĂ« pĂ«rfundojĂ« udhĂ«timin e tij tĂ« parĂ« jashtĂ« vendit me njĂ« takim tĂ« njoftuar mĂ« parĂ« ballĂ« pĂ«r ballĂ« me Presidentin e RusisĂ« Vladimir Putin nĂ« GjenevĂ«, nĂ« 16 Qershor. Takimi i Biden me Putin Ă«shtĂ« hartuar nga ShtĂ«pia e BardhĂ« si synim pĂ«r ndĂ«rtimin e njĂ« marrĂ«dhĂ«nie tĂ« qĂ«ndrueshme me RusinĂ«. 

Udhëtimi do të jetë një përpjekje për të rinovuar lidershipin global të SHBA, pas tërheqjes së ish-Presidentit Donald Trump nga skena botërore dhe një zbutje të lidhjeve me aleatët evropianë të cilët Trump i kishte tjetërsuar.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.