Biden takohet me Von der Leyen

12:29 11/11/2021

“Sanksionet e BE-sĂ« kundĂ«r BjellorusisĂ« do tĂ« zgjerohen“

Bashkimi Evropian do të zgjerojë sanksionet kundër Bjellorusisë javën që vjen. Lajmi u bë i ditur të mërkurën nga Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen pas një takimi me Presidentin Joe Biden në Uashington, ku u trajtuan ndër të tjera çështje që lidhen me COVID-19 dhe klimën.

“ShumĂ« shpejt, nĂ« fillim tĂ« javĂ«s sĂ« ardhshme, do tĂ« ketĂ« njĂ« zgjerim tĂ« sanksioneve kundĂ«r BjellorusisĂ«â€œ, u tha gazetarĂ«ve pas takimit zonja Von der Leyen duke vĂ«nĂ« nĂ« dukje se, sanksionet do tĂ« zbatohen si ndaj individĂ«ve ashtu edhe subjekteve.

DiplomatĂ« tĂ« Bashkimit Evropian kanĂ« thĂ«nĂ« se blloku planifikon tĂ« vendosĂ« sanksione ndaj rreth 30 personave e subjekteve, mes tyre ministrin e jashtĂ«m tĂ« BjellorusisĂ« si dhe ndaj linjĂ«s ajrore bjelloruse “Belavia”.

BE-ja dhe NATO-ja akuzojnĂ« Presidentin Alexander Lukashenko se po i pĂ«rdor migrantĂ«t si “armĂ«â€ pĂ«r tĂ« ushtruar trysni ndaj PerĂ«ndimit, duke I sjellĂ« nĂ« Minsk njerĂ«zit qĂ« largohen nga Lindja e Mesme e mĂ« pas duke i çuar nĂ« kufijtĂ« e PolonisĂ« dhe shteteve baltike.

Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko dhe aleati i tij, Presidenti rus Vladimir Putin kanë fajësuar BE-në.

Zonja Von der Leyen tha gjithashtu se Shtetet e Bashkuara kishin përgatitur sanksione kundër Bjellorusisë që do të hynin në fuqi në fillim të muajit dhjetor.

“Ne do tĂ« shqyrtojmĂ« mundĂ«sinĂ« e vendosjes sĂ« sanksionove ndaj atyre linjave ajrore qĂ« lehtĂ«sojnĂ« trafikimin e qenieve njerĂ«zore drejt Minskut dhe mĂ« pas drejt kufirit BE-Bjellorusi“, shtoi ajo mĂ« tej.

Për herë të funditt zonja Von der Leyen dhe Presidenti Biden u takuan në Romë në samitin e G-20 si dhe konferencën e OKB-së për klimën në Glasgou. Presidenti Biden po kërkon të përmirësojë marrëdhëniet me Evropën pas tensionesh të krijuara nga paraardhësi i tij, ish-Presidenti Donald Trump.

Shtëpia e Bardhë tha përpara takimit se të dy udhëheqësit do të diskutojnë çështje që lidhen me ekonominë dhe trajtimin e tyre përmes një këshilli të përbashkët të tregtisë dhe teknologjisë SHBA-BE, ngrohjen globale si dhe çështje rajonale, si Ukraina dhe Ballkani Perëndimor.

“Presidenti Biden do tĂ« riafirmojĂ« mbĂ«shtetjen e tij pĂ«r Bashkimin Evropian si njĂ« partner themelor pĂ«r Shtetet e Bashkuara”, thuhej nĂ« njĂ« deklaratĂ« tĂ« zĂ«dhĂ«nĂ«ses sĂ« ShtĂ«pisĂ« sĂ« BardhĂ« Emily Horne.

Marrëdhëniet transatlantike janë përmirësuar nën administratën e Presidentit Biden. Shtetet e Bashkuara dhe BE-ja kanë arritur të zgjidhin dy mosmarrëveshje të mëdha tregtare, atë që lidhet me subvencionimin e avionëve dhe prodhimin e çelikut, duke u bërë bashkë në kauzën më të madhe atë të kërcënimit që paraqet Kina./VOA

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.