Biden thërret në Shtëpinë e Bardhë ekspertë të teknologjisë për luftimin e sulmeve kibernetike

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden do të presë udhëheqës nga firmat më të mëdha të teknologjisë dhe financave të vendit në Shtëpinë e Bardhë të Mërkurën për të diskutuar se si të forcojnë mbrojtjen e tyre në fushën e sigurisë kibernetike përballë sulmeve gjithnjë e më komplekse.

Takimi me drejtuesit kryesorë vjen ndërsa Kongresi shqyrton legjislacionin në lidhje me ligjet e njoftimit për shkeljen e të dhënave dhe rregullimin e industrisë së sigurimit kibernetik pas sulmeve të shumta ransomëare që synuan infrastrukturën vendimtare në SHBA.

Një sulm në maj të këtij viti kishte në shënjestër Gazsjellësin Kolonial, një shpërndarës i madh i karburantit, duke bërë që kompania të mbyllte përkohësisht operacionet e saj. Kjo ndaloi rrjedhën e karburantit në stacionet e benzinës dhe krijoi mungesa të mëdha përgjatë Bregut Lindor të SHBA të populluar shumë.

Disa javë më vonë, përpunuesi më i madh i mishit në botë, JBS SA, u godit nga një sulm tjetër kibernetik, duke e detyruar atë të ndalojë operacionet në disa nga thertoret e tij në nivel global.

Vitet e fundit, hakerët kanë kryer sulme gjithnjë e më të sofistikuara, duke zhvatur miliona nga kompanitë dhe korporatat kryesore.

Por qeveria federale nuk mund të merret vetëm me ato sfida, “dhe në shumë raste, sektori privat është pozicionuar më mirë për arsye të autoritetit ose ndikimit”, u tha gazetarëve një zyrtar i lartë i administratës Biden gjatë një konference shtypi të martën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *