Bie ‘bora e parë’ në Finlandë

Mbi një centimetër reshje dëbore u matën në Lapland para orës 9 të mëngjesit të së martës, duke përmbushur kriteret e kërkuara për t’u shpallur ‘bora e parë’ e këtij dimri.

“Në Salla, në Rëniet Värriötunturi, kishim një centimetër borë në mëngjes. Kjo do të thotë që bora e parë e regjistruar ka mbërritur zyrtarisht, ” tha meteorologu i FMI, Ville Siiskonen .

Tufat e dëborës kishin mbuluar fshatin Näkkälä në Enontekiö, në veriperëndim të Laplandit, të hënën, por për shkak se ranë pas orës 10 të mëngjesit, ata nuk e cilësuan si bora e parë e stinës së dimrit.

Siiskonen shtoi se bora e parë që ndodh në muajin shtator nuk është shumë e zakonshme, nuk është  as e padëgjuar .

“Bora nuk bie çdo vit në këtë kohë. Sidoqoftë, nuk është e jashtëzakonshme, “shpjegoi ai.

Reshjet e borës në rajon u intensifikuan gjatë mëngjesit të së martës dhe pasdite, dhe madje u përhapën më në jug deri në qytetin e Oulu.

Qendra rajonale e trafikut rrugor vlerësoi se midis 5 dhe 10 centimetra borë kishte rënë në disa pjesë, por asnjë aksident serioz rrugor nuk ishte raportuar deri të martën pasdite, pavarësisht se shumë shoferë ende lëviznin me goma verore.

Kushtet e rrugës janë veçanërisht të rrezikshme përreth zonave Rovaniemi, Tornio dhe Oulu, shtoi FMI.

39 85361561409af26b5f0 576x1024

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.