Bie dominimi 5G, gjiganti kinez i telekomunikacionit Huawei, mpaket nën presionin amerikan

Kur Joe Biden erdhi në Shtëpinë e Bardhë, firma kineze e telekomunikacionit, Huawei Technologies pa një fije shprese se mund të lehtësohej pak fushata e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara për ta bllokuar këtë kompani nga tregjet ndërkombëtare.

Dikur njĂ« firmĂ« e fuqishme globale nĂ« shitjen e telefonave inteligjentĂ«, Huawei ka pĂ«rjetuar tkurrje drastike tĂ« pĂ«qindjes sĂ« tregut global qĂ« kontrollon qĂ« kur administrata e ish-Presidentit Trump filloi t’i bllokonte linjat e furnizimit qĂ« janĂ« jetike pĂ«r prodhimin e produkteve me teknologjinĂ« 5G. Po ashtu operacionet e kĂ«saj kompanie pĂ«r tĂ« ngritur infrastrukturĂ«n e telefonisĂ« celulare, nĂ« veçanti pĂ«r sistemet 5G, u dĂ«mtuan rĂ«ndĂ« nga fushata amerikane kundĂ«r kĂ«saj firme.

Presidenti Biden nuk kishte sinjalizuar se ai do të ishte më i butë me Kinën, gjë që u konfirmua nga emërimi i zonjës Katherine Tai, e cila ka mbajtur qëndrim të ashpër ndaj Pekinit, si Përfaqësuese amerikane e Tregtisë. Por Huawei dhe firmat e tjera kineze menduan se së paku dy vendet do të tërhiqeshin nga pozicionimi konfliktual që kishte krijuar lufta tregtare e administratës së Presidentit Trump.

Biden forcon kufizimet
NĂ« fillim tĂ« kĂ«tij muaji, shpresat e Huaweit pĂ«r lehtĂ«sim u errĂ«suan ndjeshĂ«m kur administrata e Presidentit Biden njoftoi se jo vetĂ«m qĂ« do tĂ« vazhdonte disa nga ndalimet e eksportit tĂ« administratĂ«s Trump, por do t’i forconte ato.

“Administrata Biden duket se po mban nĂ« fuqi politikĂ«n e vonshme tĂ« ish-Presidentit Trump e cila vendos se çfarĂ« produktesh u lejohet kompanive amerikane t’i eksportojnĂ« firmĂ«s Huawei. Kjo politikĂ« e vendosur nĂ« fund tĂ« mandatit, ishte mĂ« e ashpĂ«r se politika e miratuar nĂ« 2020,” tha Kevin Wolf, ish-ndihmĂ«s sekretar i tregtisĂ« pĂ«r menaxhimin e eksportit nĂ« ZyrĂ«n e IndustrisĂ« dhe SigurisĂ« pranĂ« Departamentit amerikan tĂ« TregtisĂ«.

Zoti Wolf, aktualisht jurist nĂ« firmĂ«n ligjore Akin Gump nĂ« Uashington, shtoi: “NĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« politika e liçencave tĂ« eksportit tĂ« jetĂ« e stabilizuar dhe tĂ« ndihmojĂ« pĂ«r tĂ« krijuar njĂ« terren tĂ« drejtĂ« pĂ«r konkurrencĂ«, janĂ« ndryshuar liçencat e miratuara nĂ« 2020, duke u bĂ«rĂ« mĂ« tĂ« kufizuara nĂ« pĂ«rdorim, nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« tĂ« reflektonin politikĂ«n e vonshme tĂ« administratĂ«s Trump. NĂ« veçanti, liçencat pĂ«r transport ndĂ«rkombĂ«tar pĂ«r artikuj “qĂ« pĂ«rdoren nĂ« pajisje qĂ« operojnĂ« me teknologjinĂ« 5G” tĂ« cilat tani ose anulohen ose nuk miratohen”.

Takime të tensionuara
NĂ« prag tĂ« takimit tĂ« parĂ« tĂ« nivelit tĂ« lartĂ« mes zyrtarĂ«ve tĂ« administratĂ«s sĂ« re amerikane dhe homologĂ«ve kinezĂ«, Departamenti i TregtisĂ« njoftoi se kishte nxjerrĂ« urdhra pĂ«r t’u paraqitur nĂ« gjykatĂ« pĂ«r njĂ« numĂ«r kompanish kineze nĂ« kuadĂ«r tĂ« njĂ« hetimi mbi kĂ«rcĂ«nime ndaj sigurisĂ« kombĂ«tare.

Këto veprime marrin shkas nga një urdhër ekzekutiv i ish-Presidentit Trump në 2019 që autorizon ekzekutivin të pengojë blerjen e pajisjeve dhe programeve teknologjike që konsiderohen si kritike për sigurinë kombëtare. Departamenti i Tregtisë nuk veçoi kompani specifike që janë nën hetime, por shumë ekspertë besojnë se një ndër to është Huawei.

TĂ« nesĂ«rmen, nĂ« takimin e ndezur me Sekretarin e Shtetit Antony Blinken, Yang Jiechi, drejtor i Komisionit pĂ«r Çështje tĂ« Jashtme tĂ« PartisĂ« Komuniste kineze, kritikoi ashpĂ«r SHBA duke thĂ«nĂ« “Amerika abuzon nocionet e sigurisĂ« kombĂ«tare dhe nxit disa vende tĂ« sulmojnĂ« KinĂ«n”.

Zanafilla e ndalimeve
Duke filluar me hove në 2019, pati një sërë ndalimesh të eksporteve për Huawein, të cilat ndërprenë furnizimin me elementë esencialë për operacionet e kompanisë.

Fushata amerikane ishte pjesërisht reagim ndaj luftës tregtare mes dy vendeve gjatë administratës Trump, por edhe në një farë mase reagim ndaj shqetësimeve reale për sigurinë kombëtare nëse Huawei do të merrte pozicionim dominues në rrjetin global 5G, gjenerata e ardhshme e teknologjisë informative që mundëson shërbime shumë më të shpejta në telefoninë celulare.

AgjencitĂ« amerikane tĂ« zbulimit prej kohĂ«sh kanĂ« konfirmuar se Huawei ka lidhje tĂ« ngushta me qeverinĂ« kineze. Po ashtu fakti qĂ« ligji kinez shprehimisht u kĂ«rkon kompanive tĂ« bashkĂ«punojnĂ« me shĂ«rbimet kineze tĂ« zbulimit pĂ«r tĂ« grumbulluar tĂ« dhĂ«na, i nxiti zyrtarĂ«t amerikanĂ« tĂ« paralajmĂ«rojnĂ« se komponentĂ«t e Huaweit mund tĂ« pĂ«rdoreshin pĂ«r tĂ« krijuar “qasje tĂ« fshehtĂ«â€ pĂ«r Pekinin nĂ« sisteme tĂ« rĂ«ndĂ«sishme tĂ« sektorit shtetĂ«ror e privat amerikan.

“Si urdhĂ«ron” thotĂ« Huawei
ZyrtarĂ«t e firmĂ«s Huawei kanĂ« shprehur vazhdimisht irritim qĂ« trajtohen publikisht si dorĂ« e qeverisĂ« kineze. JavĂ«n e kaluar, Andy Purdy, shefi pĂ«r sigurinĂ« nĂ« filialin amerikan tĂ« kompanisĂ«, tha pĂ«r kanalin Bloomberg News se nĂ«se administrata e Presidentit Biden ka shqetĂ«sime pĂ«r Huawein, “shpresojmĂ« qĂ« qeveria amerikane do tĂ« komunikojĂ« me ne dhe tĂ« mos flasĂ« pĂ«r lidhje me qeverinĂ« kineze, sepse Huawei flet vetĂ« pĂ«r Huawein”.

Shumë ekspertë të fushës vazhdojnë të kenë dyshime për pavarësinë e kompanisë.

“Ndoshta qeveria kineze nuk flet nĂ« emĂ«r tĂ« Huaweit. Por kur qeveria kineze flet me Huawein, kompania Huawei thotĂ« ‘Si urdhĂ«ron’,” tha Jim Lewis, analist nĂ« QendrĂ«n pĂ«r Studime NdĂ«rkombĂ«tare e Strategjike.

Ndikim i gjerë
Fushata e administratës së mëparshme ndaj Huaweit ishte nganjëherë kaotike, por gjithsesi dha rezultat.

TĂ« gjithĂ« telefonat e prodhuar nga Huawei kishin pĂ«rdorur sistemin Android tĂ« operimit, prodhim i kompanisĂ« Google, por nĂ« maj 2019 Google njoftoi se do tĂ« respektonte urdhrin e qeverisĂ« amerikane dhe nuk do t’i shiste mĂ« liçenca pĂ«r sistemin e saj tĂ« operimit Huaweit pĂ«r telefonat e rinj tĂ« prodhuar nga kjo kompani kineze.

GjigandĂ«t amerikanĂ« tĂ« mikroçipeve, Intel dhe Qualcomm po ashtu nuk lejoheshin mĂ« t’i shisnin teknoligjinĂ« e tyre Huaweit, duke i mohuar thuajse plotĂ«sisht gjigandit kinez aftĂ«sinĂ« pĂ«r tĂ« prodhuar aparate celulare tĂ« avancuara.

Sipas korporatĂ«s “International Data”, e cila analizon zhvillimet nĂ« biznesin e telekomunikacionit, me humbjen e linjave tĂ« furnizimit me çipe, u tkurr pĂ«rqindja e tregut global tĂ« celularĂ«ve qĂ« kontrollohej nga Huawei. NĂ« tremujorin e dytĂ« tĂ« 2020 Huawei kishte shitur afro 20.2% tĂ« vĂ«llimit global tĂ« aparateve celulare, por nĂ« tremujorin e katĂ«rt tĂ« vitit shifra kishte rĂ«nĂ« nĂ« 8.6%.

Analistë të tjerë parashikojnë se brenda 2021, kjo shifër mund të përgjysmohet.

Bie dominimi 5G
Presioni tek aleatët për të shmangur ofertat e Huaweit për infrastrukturë të teknologjisë 5G ka qenë mjaft i suksesshëm.

Pjesa më e madhe e aleatëve të Amerikës ua ndaluan firmave të tyre të telekomunikacionit të përdorin pajisje të prodhuara nga Huawei dhe disa vende si Britania janë zotuar të ndjekin procesin e kushtueshëm të zëvendësimit të komponentëve të shitur nga Huawei që janë tashmë pjesë e sistemeve të tyre.

Analisti Lewis pohon se Huawei është bllokuar nga sistemet e pjesës më të madhe të aleatëve të Amerikës, por thotë se kjo nuk u bë thjesht për arsye të presionit të Uashingtonit.

GjatĂ« viteve ndaj Huaweit janĂ« ngritur akuza tĂ« ndryshme, jo vetĂ«m nga SHBA, por edhe vende tĂ« tjera, pĂ«r praktika tĂ« dyshimta. NjĂ« raport i vitit 2019 tregon se firma britanike e telekomunikacionit, Vodaphone kishte zbuluar “porta sekrete” nĂ« pajisjet e Huaweit. Firma kineze Ă«shtĂ« akuzuar nĂ« disa raste edhe pĂ«r spiunazh industrial.

“NjĂ« pjesĂ« e kĂ«saj rezistence ka tĂ« bĂ«jĂ« me ndĂ«rgjegjĂ«sim: “shiheni me kujdes se çfarĂ« po bĂ«n Huawei” dhe vendet e tjera bĂ«nĂ« analizat e tyre tĂ« pavarura,” thotĂ« zoti Lewis. “EvropianĂ«t filluan ta shohin Huawein si burim rreziku para se tĂ« vinte administrata e ish-Presidentit Trump. Pra, nĂ« shumĂ« raste Huawei Ă«shtĂ« kapur nĂ« rrjetĂ«n e veprimeve tĂ« veta”./VOA/

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.