Bie numri i nxënësve në qarkun e Korçës, 6 klasa të para më pak, mbyllet një shkollë. Pakësohen dhe në gjimnaze

Në qarkun e Korçës 6 klasa të para më pak për shkak të uljes së numrit të nxënësve, një shkollë në Gjonbabas të Korçës mbyllet. Drejtoresha e DAR Korçë teksa ka uruar nxënësit dhe mësuesit për vitin e ri arsimor, ka bërë të ditur se numri i nxënësve në këtë qark është më pak këtë vit.

Sipas informacioneve, një vit më parë për vitin 2022/2023 janë regjistruar 1754 nxënës. Për këtë vit 2023/2024 janë regjistruar 1589 nxënës, 228 nxënës me pak.

Në klasat e dhjeta një vit më parë ka pasur të regjistruar 1771 ndërsa këtë vit janë 1531. Klasat e mbyllura janë në Pogradec e Korçë, ndërkohë që në 10 shkolla do të aplikohet mësimi me turne.

Gjithashtu znj.Rrota konfirmon se në fshatin Gjonababas Korçë është mbyllur një shkollë për shkak të uljes së numrit të nxënësve ndërsa disa të tjera janë bashkuar.

Sipas informacioneve shumë mësues në këtë qark kanë mbetur pa ngarkese mësimore, ndërkaq DAR konfirmon se do të ketë lëvizje paralele të detyrueshme për të evituar shkurtimin e personelit arsimor.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts