Bie popullariteti i Biden

15:11 13/10/2021

Vendimet e marra nga presidenti i SHBA-së Joe Biden kanë ngjallur pakënaqësi tek amerikanet. Nga disa anketime të bëra javën e kaluar në nivel kombëtar nga kompania FiveThirtyEight, 49.2% e te anketuarve nuk e miratojnë punën e zotit Biden, përkundër 44.5% që e miratojnë.

Analistët thonë se rënia në perceptimin e punës së Biden sidomos ne 3 muajt e fundit ka qenë veçanërisht e ndjeshme në radhët e votuesve të pavarur. Sipas tyre kjo përkon me periudhën e tërheqjes kaotike të ushtrisë amerikane nga Afganistani pas 20 vjet lufte.

Po ashtu analistet veçojnĂ« mosmarrĂ«veshjet politike nĂ« Uashington mes republikanĂ«ve dhe demokratĂ«ve pĂ«r rritjen e tavanit tĂ« borxhit, zgjerimi i rrjetit tĂ« sigurisĂ« sociale tĂ« vendit pas gati pesĂ« dekadash dhe Covid-19. E pyetur pĂ«r rĂ«nien e mbĂ«shtetje nĂ« anketime tĂ« Presidentit Biden, sekretarja e shtypit e ShtĂ«pisĂ« sĂ« BardhĂ«, Jen Psaki u tha gazetarĂ«ve se “kĂ«to janĂ« kohĂ«ra vĂ«rtetĂ« tĂ« vĂ«shtira pĂ«r vendin. Po luftojmĂ« COVID-in dhe shumĂ« njerĂ«z, ndĂ«r ta edhe ne, mendonim se tashmĂ« do ta kishim kaluar. Kjo ndikon tek shumĂ« aspekte”.

Tv Klan

TĂ« ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *