Bilanc tragjik në SHBA/ Uragani shkatërrues u merr jetën 27 personave, mes tyre edhe një fëmije 2 vjeç

Të paktën 27 persona, përfshirë një djalë dy vjeç, janë vrarë nga shirat dhe tornadot e rrëmbyeshme që goditën verilindjen të mërkurën mbrëma.

Mbetjet e fuqishme të Uraganit Ida shkaktuan kaos dhe shkatërrim në të gjithë zonën e tri shteteve të Mërkurën mbrëma dhe çuan në shpalljen e urgjencës së parë të Përmbytjeve të Fleshit në New York City .

Permn1

Sipas “The Sun” katër gra, tre burra dhe një djalë dy vjeçar vdiqën në pesë incidente të ndara përmbytjesh në qytet, tha policia. Trupi i një viktime të nëntë u zbulua në pjesën e pasme të një makine të zhytur herët në mëngjes.

Pastaj, më herët këtë pasdite, tre persona u gjetën të vdekur në bodrumin e përmbytur të një shtëpie përgjatë Peck Avenue në Queens, konfirmoi FDNY.

Në New Jersey, pesë banorë të së njëjtës ndërtesë banimi u gjetën të vdekur në Elizabeth dhe të paktën një i moshuar u mbyt në një makinë të zhytur nga përmbytjet.

Prmn2

Detajet në lidhje me tetë vdekjet e tjera në State Garden nuk ishin menjëherë të qarta. Të paktën dy persona të tjerë janë raportuar të zhdukur.

Ekipet e urgjencës u panë duke shpëtuar dhjetëra shoferë të bllokuar gjatë gjithë natës në të tre shtetet dhe njerëzit e bllokuar në një bodrum u shpëtuan nga zhytësit pasi një ndërtesë u shemb në Queens.

Një total prej 485 njerëz u shpëtuan pasi u bllokuan në zonat e përmbytura vetëm në Newark, tha kryetari i qytetit Ras J. Baraka.

Nëpër Nju Jork dhe New Jersey, rreth 85,000 njerëz ishin pa energji elektrike të enjten herët, përfshirë 25,000 në New York City.

Central Park dhe Newark panë secili më shumë se tre centimetra reshje në vetëm një orë dje, më e regjistruara ndonjëherë në ato vende në atë periudhë kohore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *