Bilancet false? Avokati i njohur mbron Juventusin: E pamundur rënia nga Seria A


Sikur të mos mjaftonte turpërimi në Ligën e Kampioneve, Juventusi po has probleme edhe me ligjin. Ditën e djeshme, prokuroria e Torinos ka kryer kontrolle në të gjithë Italinë lidhur me hetimin e plusvalencave. Këtë herë, në lupën e hetuesve janë rrogat e lojtarëve gjatë pjesës së parë të pandemisë.

anjeli nedved

Sipas magjistratëve, kanë dalë në pah detaje konkrete që faktojnë ekzistencën e dokumenteve mes klubit bardhezi dhe futbollistëve që nuk janë dorëzuar pranë organeve kompetente (tatimore). Natyrshëm lind pyetja: Sa dhe çfarë rrezikon Juventusi? Përgjigjen është munduar ta japë Luka Maria Fançelo, avokat penalist i specializuar në të drejtë sportive, i cili ka deklaruar:

“MundĂ«sia pĂ«r zbritje nĂ« SerinĂ« B ekziston, por besoj se ndaj Juventusit nuk do tĂ« ketĂ« sanksione tĂ« kĂ«tyre pĂ«rmasave. Rreziku konkret janĂ« zbritja e pikĂ«ve ose gjobĂ« monetare. NĂ«se konstatohet qĂ« nĂ« deklaratat fiktive janĂ« pĂ«rfshirĂ« edhe drejtues tĂ« lartĂ« tĂ« Juves, atĂ«herĂ« sanksionet mund tĂ« jenĂ« mĂ« tĂ« rĂ«nda, por nĂ« çdo rast pĂ«rjashtoj zbritjen nĂ« SerinĂ« B”. Rrogat e padeklaruara janĂ« diçka, ndĂ«rsa plusvalencat diçka tjetĂ«r.

Dy shkelje tĂ« ndryshme qĂ« sipas avokatit Fançelo do tĂ« kenĂ« dy dĂ«nime po aq tĂ« ndryshme. “Duhet parĂ« se si do tĂ« veprojĂ« drejtĂ«sia sportive. NĂ«se i ndan kĂ«to dy shkelje, ndĂ«shkimet do tĂ« jenĂ« mĂ« tĂ« lehta, ndĂ«rkohĂ« qĂ« nĂ«se pĂ«rfshihen nĂ« njĂ« vendim tĂ« vetĂ«m atĂ«herĂ« dĂ«nimi do tĂ« ishte mĂ« i rĂ«ndĂ«, por nuk do tĂ« shkonte mĂ« shumĂ« se heqja e pikĂ«ve ose gjoba”, pĂ«rfundoi avokati i njohur italian.

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.