Bilanci tragjik i luftës, UNICEF: 20 fëmijë të vrarë nga minat në konfliktin Rusi-Ukrainë

bilanci tragjik i luftes unicef 20 femije te vrare nga minat ne konfliktin rusi ukraine

Minat dhe mjetet e ngjashme shpërthyese kanë vrarë të paktën 20 fëmijë që nga fillimi i luftës mes Rusisë dhe Ukrainës, sipas UNICEF.

Sipas raportimit të organizatës për fëmijët, 69 të tjerë janë plagosur midis 24 shkurtit 2022 dhe 30 majit 2023.

Koordinatori i lartë i urgjencës në UNICEF, Mustapha Ben Messaoud, shprehu shqetësimin për rritjen e rrezikut për fëmijët pasi ata kalojnë më shumë kohë jashtë pa mbikëqyrje në muajt e verës.

Raportohet se një e treta e Ukrainës është e mbuluar me mina, duke e bërë atë një nga vendet më të kontaminuara me ordinanca shpërthyese në botë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts