BionNTech: Po punojmë për një vaksinë të re kundër mutacionit Omicron të koronavirusit

Varianti i ri i koronavirusit Omicron, ka shqetësuar autoritetet shëndetësore për shkak të përhapjes së shpejtë.

OBSH paralajmëroi se rreziku i shpërthimeve është shumë i lartë si pasojë e këtij varianti të ri.

Ndërkohë kompania BioNTech ka njoftuar se ka filluar punën për një vaksinë specifike për kundër këtij mutacioni të ri të njohur si Omicron, ndonëse ende nuk është e qartë se si do të punohet.

Zhvillimi i një vaksine me porosi është pjesë e procesit standard të kompanisë për variantet e reja, tha në një deklaratë BioNTech.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *