Biseda Biden-Putin

09:19 07/12/2021

SHBA do të përqëndrohen tek rritja e pranisë ushtarake ruse në kufi me Ukrainën

“Takimi do tĂ« jetĂ« njĂ« mundĂ«si qĂ« presidenti (Biden) tĂ« nĂ«nvizojĂ«, natyrisht, shqetĂ«simet e Shteteve tĂ« Bashkuara pĂ«r aktivitetet ushtarake ruse nĂ« kufirin me UkrainĂ«n”, tha zĂ«dhĂ«nĂ«sja e ShtĂ«pisĂ« sĂ« BardhĂ« Jen Psaki nĂ« njĂ« konferencĂ« pĂ«r gazetarĂ«t tĂ« hĂ«nĂ«n. Ajo tha se Shtetet e Bashkuara do tĂ« kenĂ« mundĂ«sinĂ« pĂ«r tĂ« riafirmuar mbĂ«shtetjen pĂ«r sovranitetin dhe integritetin territorial tĂ« UkrainĂ«s.

“Kjo Ă«shtĂ« gjithashtu njĂ« mundĂ«si pĂ«r tĂ« diskutuar njĂ« sĂ«rĂ« temash nĂ« marrĂ«dhĂ«niet SHBA-Rusi, duke pĂ«rfshirĂ« stabilitetin strategjik, çështjet kibernetike dhe rajonale, por sigurisht qĂ« mund tĂ« prisni qĂ« shqetĂ«simet tona pĂ«r aktivitetet ushtarake nĂ« kufi do tĂ« jenĂ« njĂ« pjesĂ« e rĂ«ndĂ«sishme e diskutimit”, theksoi zonja Psaki.

Lidhja videofonike e planifikuar mes Presidentit rus Vladimir Putin dhe Presidentit tĂ« Shteteve tĂ« Bashkuara Joe Biden pritet tĂ« jetĂ« “e detajuar dhe e gjatĂ«â€, tha me herĂ«t zĂ«dhĂ«nĂ«si i Kremlinit.

Dimtry Peskov tha se Ukraina dhe prezenca e NATO-s pranĂ« kufijve tĂ« RusisĂ« pritet tĂ« dominojnĂ« bisedĂ«n e planifikuar pĂ«r t’u zhvilluar tĂ« martĂ«n.

Biseda do të bëhet ndërsa janë krijuar tensione mes Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë për shkak të rritjes së pranisë ushtarake ruse përgjatë kufirit ukrainas, që shikohet si shenjë e një sulmi të mundshëm.

Zoti Peskov përsëriti se Presidenti rus Putin do të kërkojë garanci se NATO nuk do të zgjerohet deri në Ukrainë.

Marrëdhëniet Rusi-SHBA kanë qenë të paqëndrueshme që kur mori detyrën Presidenti Biden.

Administrata e tij vendosi sanksione ndaj objektivave ruse dhe denoncoi publikisht zotin Putin për ndërhyrjen e Kremlinit në zgjedhjet amerikane, për aktivitetin kibernetik kundër kompanive amerikane dhe për trajtimin e udhëheqësit opozitar Alexei Navalny, i cili u helmua vitin e kaluar dhe më vonë u burgos.

GjatĂ« takimit Putin-Biden tĂ« zhvilluar nĂ« muajin qershor nĂ« GjenevĂ«, presidenti amerikan paralajmĂ«roi se nĂ«se Rusia do tĂ« kalonte vijĂ«n e kuqe, pĂ«rfshirĂ« sulmet ndaj infrastrukturĂ«s kryesore amerikane, administrata e tij do tĂ« pĂ«rgjigjej dhe se “pasojat do tĂ« ishin tejet tĂ« forta”./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *