“Bisedimet, barriera më efektive për përshkallëzimin e tensioneve”/ Beogradi: Prishtina pengon dialogun, ka atmosferë mosbesimi

Drejtori i Zyrës për Kosovën dhe Metohinë Petar Petkovic tha sot se Prishtina po pengon dialogun, por se Beogradi mbetet i përkushtuar për ta mbajtur atë sepse beson se “bisedimet janë barriera më efektive për përshkallëzimin e tensioneve ndëretnike dhe garantimin e sigurisë së popullit serb. .”

Gjatë takimit me ambasadorin sllovak Fedor Rosoh, ai theksoi se Prishtina “krijon vazhdimisht një atmosferë mosbesimi”, kështu që gjatë raundit të fundit të bisedimeve në Bruksel “vazhdoi të pengonte dialogun” dhe me këmbëngulje refuzoi të diskutonte fillimin e procesit të formimit të Unionit. të komunave serbe.

Sipas MPJ-së, Petkovic ka falënderuar Sllovakinë për qëndrimin e saj konsistent dhe parimor për çështjen e Kosovës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *