Bisedimet për hartimin e kushtetutës së Sirisë do të rifillojnë më 18 tetor

Bisedimet për hartimin e një kushtetute për Sirinë do të mblidhen muajin e ardhshëm në Gjenevë, i tha të martën Këshillit të Sigurimit i dërguari special i OKB-së për kombin e shkatërruar nga lufta.

“Tani kanë kaluar saktësisht dy vjet” që kur u krijua komiteti për të hartuar kushtetutën e re siç ishte rënë dakord nga qeveria në Damask dhe Komisioni i Negociatave Siriane, por “për keqardhje, komiteti ende nuk ka filluar të bëjë përparim të qëndrueshëm në mandatin e tij, ”Tha Geir Pedersen.

“Unë jam i kënaqur të njoftoj se është arritur marrëveshja për metodologjinë,” tha ai, duke shtuar se komiteti i hartimit do të mblidhet në Gjenevë më 18 tetor. Pederson vizitoi rajonin dhe kaloi 18 muaj duke negociuar me palët e përfshira.

“Ne të gjithë tani duhet të presim që Komiteti Kushtetues të fillojë të punojë seriozisht në një proces të hartimit – jo vetëm të përgatitjes – të një reforme kushtetuese,” tha ai.

Ndërtimi i besimit midis pjesëmarrësve, i cili përfshin qeverinë, grupet opozitare dhe organizatat e shoqërisë civile, do të jetë vendimtar në krijimin e një “procesi të besueshëm kushtetues”, shtoi Pedersen.

I dërguari gjithashtu shprehu shpresën se një samit midis presidentëve të Rusisë dhe Turqisë do të ndihmonte “në promovimin e qetësisë” brenda Sirisë, veçanërisht në rajonin veriperëndimor të Idlibit, i cili është shtëpia e bastionit të fundit kryesor të rebelëve.

Lufta e Sirisë ka vrarë rreth 500,000 njerëz që nga fillimi në 2011 me një goditje brutale të protestave antiqeveritare, duke u spiralizuar në një fushë beteje komplekse që përfshin ushtritë e huaja, milicitë dhe luftëtarët e armatosur.

Në një konferencë paqësore siriane të organizuar nga Rusia në janar 2018, u arrit një marrëveshje për të formuar një komitet prej 150 anëtarësh për të hartuar një kushtetutë të re, e cila zgjati deri në shtator 2019.

Raundi i pestë dhe më i fundit i takimeve që kishin për qëllim rishikimin e kushtetutës u mbajt në janar të këtij viti me pjesëmarrjen e delegatëve nga qeveria siriane, opozita dhe shoqëria civile.

Në atë kohë, SHBA dhe disa aleatë perëndimorë akuzuan Presidentin e Sirisë Bashar al-Assad-i cili ka qenë në pushtet që nga viti 2000-për vonimin e qëllimshëm të hartimit të një kushtetute të re për të humbur kohë derisa të mbaheshin zgjedhjet presidenciale këtë vit dhe për të shmangur mbikëqyrjen e OKB-së.

Në maj, al-Assad u rizgjodh  për një mandat të katërt me 95.1 përqind të votave të hedhura në zonat e mbajtura nga qeveria.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *