Bitcoin bie nën 20,000 dollarë ndërsa shitjet e kriptove shpejtohen

Çmimi i bitcoin ra nën 20,000 dollarë  për herë të parë që nga fundi i vitit 2020, në një shenjë të re se shitjet në kriptovalutat po thellohen.

Bitcoin, kriptomonedha më e njohur, ra nën pragun e rëndësishëm psikologjik, duke rënë me 12% në më pak se 18,100 dollarë në orët e vona të pasdites në Bregun Lindor, sipas faqes së lajmeve të kriptomonedhave CoinDesk.

Herën e fundit që bitcoin ishte në atë nivel ishte në nëntor 2020, kur ishte në rrugën e tij deri në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej afro 69,000 dollarësh, sipas CoinDesk. Shumë në industri kishin besuar se nuk do të binte nën 20,000 dollarë.

Bitcoin tani ka humbur më shumë se 70% të vlerës së tij që kur arriti kulmin e tij.

Ethereum, një tjetër kriptomonedhë e ndjekur gjerësisht që ka shënuar rënie javët e fundit, pati një rënie të ngjashme të shtunën.

Është shenja më e fundit e trazirave në industrinë e kriptomonedhave mes turbulencave më të gjera në tregjet financiare. Investitorët po shesin aktive më të rrezikshme sepse bankat qendrore po rrisin normat e interesit për të luftuar inflacionin në rritje.

Vlera e përgjithshme e tregut të aseteve të kriptomonedhave ka rënë nga 3 trilion dollarë në nën 1 trilion dollarë, sipas coinmarketcap.com, një kompani që gjurmon çmimet e kriptove. Të shtunën, të dhënat e kompanisë treguan se vlera e tregut global të kriptove ishte rreth 834 miliardë dollarë.

Një seri e shkrirjeve të kriptove ka fshirë vlerën e dhjetëra miliarda dollarëve nga monedhat dhe ka ndezur thirrje urgjente për të rregulluar industrinë e lëvizjes së lirë. Javën e kaluar, legjislacioni dypartiak u prezantua në Senatin e SHBA për të rregulluar asetet dixhitale. Industria e kriptove ka rritur gjithashtu përpjekjet e saj lobuese – duke derdhur 20 milionë dollarë në garat e Kongresit këtë vit për herë të parë, sipas të dhënave dhe intervistave.

Cesare Fracassi, një profesor finance në Universitetin e Teksasit në Austin, i cili drejton Iniciativën Blockchain të shkollës, beson se rënia e Bitcoin nën pragun psikologjik nuk është një punë e madhe. Në vend të kësaj, ai tha se fokusi duhet të jetë në lajmet e fundit nga platformat e kreditimit.

Platforma e huadhënies së kriptomonedhave Celsius Network tha këtë muaj se po ndalonte të gjitha tërheqjet dhe transferimet, pa asnjë shenjë se kur do t’u jepte 1.7 milionë klientëve të saj akses në fondet e tyre. Një tjetër platformë e huadhënies së kriptove, Babel Finance, tha në një njoftim të postuar në faqen e saj të internetit të Premten se do të pezullojë shlyerjet dhe tërheqjet e produkteve për shkak të “presioneve të pazakonta të likuiditetit”.

“Ka shumë turbulenca në treg,” tha Fracassi. “Dhe arsyeja pse çmimet po bien është sepse ka shumë shqetësime se sektori është i mbivlerësuar.”

Platforma e këmbimit të kriptomonedhave Coinbase njoftoi të martën se pushoi nga puna rreth 18% të fuqisë së saj punëtore, me CEO dhe bashkëthemelues të kompanisë, Brian Armstrong, duke i vënë një pjesë të fajit një “dimri kripto” që po vjen.

Stablecoin Terra shpërtheu muajin e kaluar, duke humbur dhjetëra miliarda dollarë në vlerë brenda disa orësh.

Crypto kishte depërtuar në pjesën më të madhe të kulturës popullore përpara rënies së saj të fundit, me shumë reklama të Super Bowl që reklamonin asetet dixhitale dhe të famshëm dhe personalitete të YouTube që e promovonin atë në mënyrë rutinore në mediat sociale.

David Gerard, një kritik i kriptove dhe autor i “Attack of the 50 Foot Blockchain”, tha se shkrirjet e fundit tregojnë një dështim nga rregullatorët, të cilët ai beson se duhet të kishin vënë më shumë kontroll mbi industrinë vite më parë. Shumë investitorë të sapolindur – veçanërisht të rinj – investuan në kripto bazuar në një shpresë të rreme që u shitej atyre, tha ai.

“Këtu ka viktima të vërteta njerëzore që janë njerëz të zakonshëm”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts