Bjellorusët, të shqetësuar nga “Wagner”

bjelloruset te shqetesuar nga wagner

bjelloruset te shqetesuar nga wagner

17:23 01/07/2023

Lukashenko garanton: Asnjë rrezik për popullin

Presidenti bjellorus, Aleksandër Llukashenko i bëri thirrje popullit të tij, të mos shqetësohet nga ardhja e mercenarëve të Vagnerit. Në një fjalim me rastin e pavarësisë së vendit në kryeqytetin Minsk, i konsideruari diktator i fundit i Europës, tha se çështja e shpërnguljes së mercenarëve të Vagnerit në Bjellorusi është fryrë.

Frika është se të burgosurit për krime të rënda që u rekrutuan në Rusi, për të luftuar në Ukrainë në këmbim të lirisë, mund të shkaktojnë trazira në Bjellorusi. Por Lukashenko tha se asnjë prej ish-të burgosurve rusë nuk shkon në vendin e tij, pasi shumica janë vrarë dhe të tjerët e kanë të ndaluar me ligj të dalin jashtë Rusisë.

Lukashenko konfirmoi indirekt dyshimet që krijojnë shqetësim në perëndim, se njësia famëkeqe e akuzuar për krime lufte në zona të ndryshme konflikti po riorganizohet në këtë vend. Shqetësues është në veçanti ngritja e një kampi në rrugën që lidh Minskun me Kievin, ku mund të strehohen deri 15 mijë luftëtarë dhe që mund të hapë ukrainasve një front të ri që mund të godasë drejtpërdrejt kryeqytetin.

Tv Klan

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts