Bjellorusi/ Udhëheqësi i opozitës Tikhanovsky dënohet me 18 vjet burg

Një gjykatë në Bjellorusi ka dënuar liderin e opozitës Sergei Tikhanovsky me 18 vjet burg pasi ai nxiti një lëvizje të paprecedentë proteste kundër liderit autoritar Alexander Lukashenko vitin e kaluar, thanë media shtetërore.

Pas një gjyqi mujor me dyer të mbyllura në një qendër paraburgimi në qytetin juglindor të Gomel, gjykata e shpalli Tikhanovsky, 43 vjeç, fajtor për organizimin e trazirave dhe nxitjen e urrejtjes sociale, mes akuzave të tjera, raportoi gazeta shtetërore Sovetskaya Belarus.

Gruaja e Tikhanovsky, ikona e demokracisë në Bjellorusi e vetë-dërguar, Sviatlana Tsikhanouskaya, denoncoi vendimin.

“Diktatori hakmerret publikisht ndaj kundërshtarëve të tij më të fortë”, shkroi ajo në Twitter pasi burrit të saj iu dha dënimi.

“Ndërsa i fsheh të burgosurit politikë në gjyqe të mbyllura, ai shpreson të vazhdojë represionet në heshtje. Por e gjithë bota shikon. Ne nuk do të ndalemi”, shtoi ajo në anglisht.

Një nga pesë të bashkëpandehurit e Tikhanovsky në çështjen e profilit të lartë, politikani veteran Mikola Statkevich, 65 vjeç, u dënua me 14 vjet burg.

Statkevich sfidoi Lukashenkon në zgjedhjet e vitit 2010, por u dënua me gjashtë vjet burg. I liruar në fillim të vitit 2015, atij iu ndalua të kontestonte zgjedhjet e vitit 2020.

Të dy Tikhanovsky dhe Statkevich janë në paraburgim që nga maji 2020. Pak dihej për gjyqin që filloi në qershor.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.