Bjellorusia burgos kritikun e Lukashenkos

21:20 06/07/2021

Viktor Babaryko është dënuar me 14 vjet burg për marrje ryshfeti dhe pastrim parash

Qeveria bjelloruse ka burgosur kritikun kryesor të Presidentit Aleksandër Lukashenko. Viktor Babaryko, është dënuar me 14 vjet burg.

Ish-bankieri u shpall fajtor për marrje ryshfeti dhe pastrim parash, akuza që ai thotë se janë të trilluara për ta parandaluar atë të sfidonte Aleksandër Lukashenko në zgjedhjet e vitit të kaluar. Ai është ndër kundërshtarët kryesorë të Presidentit bjellorus, i cili ka burgosur dhe internuar gazetarët dhe kritikët ndaj tij.

Ambasada e SHBA nĂ« Minsk e ka kritikuar njĂ« vendim tĂ« tillĂ«. Pasi Babaryko u ndalua tĂ« kandidojĂ« dhe u arrestua Qershorin e kaluar, njĂ« grup kundĂ«rshtarĂ«sh ndaj regjimit tĂ« Lukashenkos bashkuan forcat nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« Presidenti bjellorus tĂ« mos kandidonte mĂ« nĂ« zgjedhje. Ata dhe qeveritĂ« perĂ«ndimore  janĂ« shprehur se Lukashenko manipuloi votĂ«n e BjellorusisĂ«.

Maria Kolesnikova, njĂ« aleate e Babariko gjithashtu Ă«shtĂ« tani nĂ« burg. Kombet e Bashkuara i kanĂ« kĂ«rkuar BjellorusisĂ« tĂ« lirojĂ« menjĂ«herĂ« rreth 530 njerĂ«z tĂ« burgosur tĂ« cilĂ«t grupet e tĂ« drejtave i konsiderojnĂ« tĂ« burgosur politikĂ« ndĂ«rsa Uashingtonit la tĂ« kuptohej se mundĂ«sia e sanksioneve tĂ« mĂ«tejshme ekonomike do tĂ« vijojnĂ« tĂ« mbeten nĂ« fuqi.  

Më shumë se 35,000 njerëz janë arrestuar në mënyrë arbitrare gjatë vitit të kaluar dhe se frika e shtypjes ka bërë që dhjetëra mijëra bjellorusë të largohen për të kërkuar strehim jashtë vendit.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.