Bletët vrasin dhjetëra pinguinë të rrezikuar në Afrikën e Jugut

Një tufë bletësh ka vrarë 63 pinguinë afrikanë të rrezikuar në një plazh jashtë Cape Town.

Pinguinët u gjetën të ngordhur në plazhin në Boulders, një destinacion i njohur turistik në jug të Cape Town.

Ata ishin pjesë e një kolonie të pinguinëve afrikanë (Spheniscus demersus) që jetonin në një rezervat natyror, të cilët konsiderohen të rrezikuar, sipas Listës së Kuqe të Unionit Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN).

Zona është një park kombëtar dhe bletët e mjaltit në Kep janë pjesë e ekosistemit.

“Pas testeve, ne gjetëm pickime bletësh rreth syve të pinguinëve,” tha  David Roberts, një veteriner.

“Kjo është një dukuri shumë e rrallë. Ne nuk presim që të ndodhë shpesh, është një fatkeqësi. Kishte edhe bletë të ngordhura në vendngjarje. ”

Parqet Kombëtare të Afrikës së Jugut thanë se pinguinët  kishin pickime të shumta nga bletësh.

Disa u gjetën me 20 ose më shumë pickime bletësh, tha zëdhënësja e Autoritetit të Afrikës së Jugut për Ruajtjen e Natyrës SANParks Lauren Howard-Clayton.

Testet e mëvonshme për toksinat ose patogjenët nuk ishin përfundimtare.

Autoritetet tani janë duke kërkuar për zgjua për të gjetur se çfarë mund të ketë shkaktuar sulmin e bletëve, tha Howard-Clayton.

Pinguinët, të njohur edhe si Kepi, pinguinë me këmbë të zeza ose xhaketa, shumohen në Afrikën e Jugut dhe Namibinë fqinje.

Në tre dekadat e fundit, numri i pinguinëve që jetojnë në Afrikën e Jugut ka rënë me 73 për qind në 10.400 çifte, sipas Fondacionit për Ruajtjen e Zogjve Bregdetarë në Afrikën Jugore.

Në Namibi, ka ende 4,300 çifte pinguinësh.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.