Blinken dhe Stoltenberg diskutojnë “shqetësimin e përbashkët” për aktivitetin ushtarak të Rusisë pranë Ukrainës

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, zhvilluan një telefonatë për të diskutuar “shqetësimin e tyre të përbashkët” në lidhje me grumbullimin e trupave ruse pranë kufirit me Ukrainën, tha Departamenti i Shtetit.

Dy zyrtarët e lartë “diskutuan gjithashtu qasjen e dyfishtë të NATO-s ndaj Rusisë, duke vënë në dukje se Aleanca mbetet e gatshme për dialog kuptimplotë me Rusinë, ndërsa qëndron e bashkuar për të mbrojtur aleatët”, tha zëdhënësi i Departamentit Ned Price në një deklaratë.

Blinken tha më vonë në një postim në Twitter se ai dhe shefi i NATO-s mbeten të shqetësuar për grumbullimin ushtarak të Rusisë pranë Ukrainës.

“NATO mbetet e hapur për dialog dhe do të vazhdojë të përpiqet për paqen, sigurinë dhe stabilitetin në gjithë rajonin euroatlantik”, shkroi ai.

Stoltenberg tha javën e kaluar se aktiviteti ushtarak “provokues” i Rusisë vazhdoi pavarësisht presionit ndërkombëtar.

“Ne nuk shohim asnjë shenjë se ky grumbullim po ndalet ose po ngadalësohet. Përkundrazi, ai vazhdon”, u tha ai gazetarëve pas takimit të tij me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Në vitin 2014, Rusia filloi të mbështesë forcat separatiste në Ukrainën lindore kundër qeverisë qendrore, një politikë që e ka vazhduar gjatë shtatë viteve të fundit.

Për herë të dytë këtë vit, Moska raportohet se ka përqendruar trupat ushtarake në dhe rreth Ukrainës muajin e kaluar.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.