Blinken do të takohet me Lavrov në Gjenevë

STOCKHOLM, SWEDEN Ц DECEMBER 2, 2021: US Secretary of State Antony Blinken (L) and Russia’s Foreign Minister Sergei Lavrov shake hands ahead of the 28th OSCE Ministerial Council Meeting. Russian Foreign Ministry/TASSЎвеци€. —токгольм. ћинистр иностранных дел –‘ —ергей Ћавров и государственный секретарь —Ўј Ёнтони Ѕлинкен (справа налево) во врем€ встречи перед началом заседани€ —овета министров иностранных дел (—ћ»ƒ) ќрганизации по безопасности и сотрудничеству в ≈вропе (ќЅ—≈). ѕресс-служба ћ»ƒ –‘/“ј——

14:58 21/01/2022

Raundi i dytë i bisedimeve SHBA-Rusi mbi Ukrainën dhe sigurinë do të mbahet në Gjenevë të Zvicrës. Anthony Blinken dhe Sergei Lavrov, përkatësisht kryediplomatët e Uashingtonit dhe Moskës, do të diskutojnë për  krizën. Ministri i Jashtëm rus. Lavrov zbarkoi në Gjenevë përpara bisedimeve me homologun e tij amerikan. Edhe Anthony Blinken mbërriti të enjten mbrëma pasi më herët zhvilloi bisedime me aleatët në Berlin.

Diskutimet synojnë të lehtësojnë tensionet në kufirin e Rusisë me Ukrainën, ku janë pozicionuar rreth 100,000 trupa ruse. Zyrtarët amerikanë thonë se kanë frikë se një sulm rus në Ukrainë mund të jetë i afërt.

Por Rusia mohon të ketë bërë plane të tilla. Ajo ka paraqitur kërkesa për Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n që përfshijnë garanci që Aleanca të ndalojë zgjerimin e saj drejt lindjes dhe t’i japë fund aktiviteteve të saj ushtarake në Evropën Lindore. Por Uashingtoni i konsideron kërkesa të tilla si të papranueshme.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com