Blinken rikonfirmon angazhimin e SHBA ndaj aleatëve

09:54 24/03/2021

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u takua të martën në Bruksel me 29 homologët e tij të NATO-s, pas një periudhe 4 vjeçare marrdhëniesh të vështira, kohë kur Uashingtoni e portretizonte aleancën si të vjetëruar, të ndarë dhe në krizë.

Kjo është vizita e parë e një zyrtari të lartë amerikan në selinë e NATO-s që kur Presidenti Joe Biden mori detyrën në janar. Zoti Blinken tha se aleanca ndodhej në një moment të rëndësishëm dhe se mund të dalë më e fortë pas mosmarrëveshjesh të brendshme lidhur me Turqinë dhe gazsjellësin rus.

Ministrat e jashtĂ«m tĂ« NATO-s lĂ«shuan njĂ« deklaratĂ« duke rikonfirmuar “lidhjen e qĂ«ndrueshme transatlantike mes EvropĂ«s dhe Shteteve tĂ« Bashkuara, me NATO-s nĂ« zemĂ«r tĂ« saj”. KrerĂ«t e aleancĂ«s pritet tĂ« takohen mĂ« vonĂ« kĂ«tĂ« vit me Presidentin Biden.

Pas katër vitesh fërkime me Uashington nën administratën Trump, i cili e ka quajtur aleancën të vjetëruar duke e kritikuar lidhur me shpenzimet për mbrojtjen, anëtarët evropianë të NATO-s e kanë mirëpritur ndryshimin e tonit nga ana e administratës së re, duke thënë se mendimi i tyre rreth strategjisë së aleacës, po merret sërish në konsideratë.

Takimi me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg

Në vizitën e tij të parë në selinë e NATO-s në Bruksel Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken rikonfirmoi angazhimin e Shteteve të Bashkuara ndaj aleancës.

Ai e quajti NATO-n njĂ« “gur themeli tĂ« paqes, prosperitetit e stabilitetit pĂ«r komunitetin trans-Atlantik prej mĂ« shumĂ« se 70 vitesh”.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken theksoi të martën angazhimin e Shteteve të Bashkuara për të rindërtuar e rigjallëruar aleancën ushtarake transatlantike të NATO-s.

Në vizitën e tij të parë në selinë e NATO-s në Bruksel, zoti Blinken tha se aleanca ndodhet në një moment të rëndësishëm në përballjen me kërcënimet në të gjithë botën.

“Kam ardhur nĂ« Bruksel sepse Shtetet e Bashkuara duan tĂ« rindĂ«rtojnĂ« partneritetet tona para sĂ« gjithash me aleatĂ«t tanĂ« tĂ« NATO-s”, u tha zoti Blinken gazetarĂ«ve ndĂ«rsa takohej me Sekretarin e PĂ«rgjithshĂ«m tĂ« NATO-s Jens Stoltenberg.

I pyetur nĂ« lidhje me ndonjĂ« tĂ«rheqje tĂ« mundshme nga Afganistani, zoti Blinken tha se SHBA ndodhet ende nĂ« njĂ« proces rishikimi tĂ« mundĂ«sive pĂ«r t’u tĂ«rhequr dhe se pĂ«r kĂ«tĂ« do tĂ« dĂ«gjonte dhe konsultohej me aleatĂ«t. GjatĂ« dy ditĂ«ve tĂ« ardhshme nĂ« Bruksel ministrat e jashtĂ«m tĂ« NATO-s do tĂ« diskutojnĂ« edhe çështjen e Afganistanit.

“Ne kemi hyrĂ« sĂ« bashku, jemi pĂ«rshtatur sĂ« bashku dhe kur tĂ« jetĂ« koha e duhur, do tĂ« largohemi sĂ« bashku”, tha zoti Blinken lidhur me pĂ«rfshirjen e PerĂ«ndimit nĂ« vend.

I pyetur në lidhje me projektin Nord Stream 2, zoti Blinken tha se gazsjellesi që po ndërtohej nga Rusia në Gjermani binte ndesh me interesat e vetë Bashkimit Evropian dhe mund të minonte Ukrainën.

“Presidenti Biden ka qenĂ« shumĂ« i qartĂ« duke thĂ«nĂ« se ai mendon se gazsjellĂ«si Ă«shtĂ« njĂ« ide e keqe, e keqe pĂ«r EvropĂ«n, e keqe pĂ«r Shtetet e Bashkuara. NĂ« fund tĂ« fundit Ă«shtĂ« nĂ« kundĂ«rshtim me BE-nĂ« dhe qĂ«llimet e veta tĂ« sigurisĂ« energjetike. Ka potencialin tĂ« minojĂ« interesat e UkrainĂ«s, PolonisĂ«, e njĂ« numri partnerĂ«sh tĂ« tjerĂ« tĂ« ngushtĂ« ose aleatĂ«. Dhe jam i sigurt se do tĂ« kem rastin ta pĂ«rsĂ«ris kĂ«tĂ« duke pĂ«rfshirĂ« ligjin nĂ« Shtetet e Bashkuara, i cili na kĂ«rkon t’u vendosim sanksione kompanive qĂ« marrin pjesĂ« nĂ« pĂ«rpjekjet pĂ«r tĂ« pĂ«rfunduar gazsjellesin”.

Nord Stream 2 do të anashkalojë Ukrainën, një aleat perëndimor, duke i hequr potencialisht mundësinë për të përfituar nga tarifat e vlefshme të tranzitit. Projekti gjithashtu do të rrisë varësinë e Evropës për energji nga Rusia dhe do të konkurrojë me dërgesat e gazit natyror të lëngshëm që vijnë nga SHBA.

Rreth 95 për qind e gazsjellësit është ndërtuar tashmë dhe ai mund të përfundojë deri në shtator sipas ekspertëve që monitorojnë të dhënat lidhur me projektin. Shtetet e Bashkuara druhen se Rusia mund ta përdorë Nord Stream 2 si avantazh për të dobësuar shtetet e BE-së duke rritur varësinë nga Moska.

TAKIME TË TJERA

Gjatë qëndrimit në Evropë, kryediplomati amerikan do të takohet me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe shefin e politikës së jashtme të bllokut Joseph Borrell.

Departamenti i Shtetit tha se mes tĂ« tjerash do tĂ« diskutohet edhe mbi pĂ«rpjekjet e rimĂ«kĂ«mbjes ekonomike si rezultat i pandemisĂ«, si dhe trajtimi i “sfidave globale qĂ« paraqesin Irani, Rusia dhe Kina”.

Për sa i përket Iranit, zoti Reeker tha se kryediplomati Blinken do të konsultohet me kolegët evropianë lidhur me perspektivat që Uashingtoni dhe Teherani të kthehen në mënyrë reciproke tek marrëveshja e nënshkruar në vitin 2015 që kufizon programin bërthamor iranian në shkëmbim të zbutjes së sanksioneve.

Të dy vendet, Shtetet e Bashkua të cilat braktisën marrëveshjen në vitin 2018 gjatë admistratës Trump, dhe Irani, i cili reagoi duke hequr dorë nga angazhimet e marra, kanë shprehur gatishmërinë për të vëzhguar edhe një herë marrëveshjen.

Pjesa përfundimtare e axhendës së udhëtimit të zotit Blinken përfshin bisedime dypalëshe me Zëvendës Kryeministrin dhe Ministren e Jashtme të Belgjikës Sophie WilmÚs.

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.