Blinken: SHBA të përkushtuara për Ballkanin Perëndimor

11:13 09/06/2021

“Urdhri i Biden godet rrjetet e korrupsionit në gjithë rajonin”

Pas njoftimit të presidentit amerikan Joe Biden për zgjerimin e masave të Urdhrit Ekzekutiv për bllokimin e pasurive dhe pezullimin e hyrjes në Shtetet e Bashkuara të atyre që nxisin destabilitet në Ballkanin Perëndimor, sekretari i shtetit Antony Blinken përforcon qëndrimin e Uashingtonit për luftë të ashpër kundër korrupsionit në vendet e rajonit.

Përmes një deklarate për shtyp, kryediplomati amerikan shpreh përkushtimin e vendit të tij në promovimin e demokracisë, transparencës dhe llogaridhënies në Shqipëri dhe vendet ish-Jugosllave.

“Për të goditur në mënyrën më të mirë rrjetet e korrupsionit të shtrira në Ballkanin Perëndimor, Urdhri Ekzekutiv përfshin tani edhe Shqipërinë. Shtetet e Bashkuara janë të ndërgjegjshme se korrupsioni kërcënon barazinë ekonomike, luftën kundër varfërisë, përpjekjet për zhvillimin ekonomik, si dhe vetë demokracinë. Korrupsioni, kudo që të jetë, dëmton drejtpërdrejtë politikën e jashtme, sigurinë kombëtare dhe ekonominë e Shteteve të Bashkuara, si dhe aleatët e partnerët tanë”.

Blinken shprehet se shtesat e fundit të bëra nga presidenti Biden të bëra në këtë urdhër ekzekutiv përfshijnë në sanksione edhe shkelësit e marrëveshjes së Prespës, nënshkruar në vitin 2018 dhe kërkojnë zgjatjen mandatin e Gjykatës së Hagës për Krime Lufte në ish-Jugosllavi. Ky urdhër është po ashtu në përputhje me standardet që rajoni duhet të ndjekë në rrugën europiane.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com