Blinken: Shtetet e Bashkuara do të ndihmojnë Ukrainën të mbrojë infrastrukturën kritike

Shtetet e Bashkuara janë të vendosura të ndihmojnë Ukrainën për të mbrojtur infrastrukturën kritike nga sulmet ruse.

Kështu deklaroi Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, gjatë një takimi me Ministrin e Punëve të Jashtme të Ukrainës, Dmytro Kuleba, në margjinat e Samitit të ASEAN në Kamboxhia.

“Ne po takohemi sot në një kohë kur Ukraina sapo ka çliruar qytetin e Khersonit dhe rajonin, dhe ky sukses është një dëshmi edhe një herë e guximit të jashtëzakonshëm të forcave të armatosura të Ukrainës, popullit ukrainas, si dhe mbështetjes së fortë që Ukraina ka nga vende anembanë botës, duke përfshirë, natyrisht, Shtetet e Bashkuara, mbështetje që do të vazhdojë për aq kohë sa të duhet”, tha Blinken.

Në të njëjtën kohë, Sekretari Amerikan i Shtetit vuri në dukje rreziqet e mëdha për infrastrukturën energjetike të Ukrainës për shkak të sulmeve të vazhdueshme nga Federata Ruse. Sipas tij, Rusia vazhdon të “brutalizojë Ukrainën, veçanërisht me fushatën e saj të synuar për të provuar të heqë infrastrukturën e saj energjetike, gjithçka e nevojshme për të mbajtur dritat ndezur, për të mbajtur njerëzit ngrohtë gjatë dimrit, duke pasur një efekt të tmerrshëm në popullatën civile në të gjithë Ukrainën. .”

“Vendosmëria jonë është e barabartë për të ndihmuar në mbështetjen e Ukrainës për të mbrojtur atë infrastrukturë kritike dhe, natyrisht, për ta zëvendësuar dhe riparuar atë nëse dëmtohet”, tha Blinken.

Nga ana tjetër, kreu i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Ukrainës falënderoi Shtetet e Bashkuara për ndihmën e tyre në çlirimin e Khersonit. Ai gjithashtu vuri në dukje se Sekretari amerikan i Shtetit ishte “një nga të paktët që besonte se Ukraina do të mbijetonte”.

Kuleba ka theksuar gjithashtu se fitorja ndaj agresorit do të jetë e përbashkët.

“Vetëm së bashku do të jemi në gjendje të triumfojmë dhe ta dëbojmë Rusinë nga Ukraina. Jemi rrugës. Kjo po vjen dhe fitorja jonë do të jetë fitorja jonë e përbashkët, fitorja e të gjitha kombeve paqedashëse në mbarë botën”, tha Kuleba.

Siç është raportuar, Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës Dmytro Kuleba ndodhet aktualisht në Kamboxhia, ku po zhvillohet samiti i Shoqatës së Kombeve të Azisë Juglindore (ASEAN).

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *