Blinken takon Presidentin egjiptian

[embedded content]

19:40 26/05/2021

Sekretari amerikan u zotua të dërgojë ndihma për rindërtimin e Gazës

Sekretari i Shteteve të Bashkuara, Antony Blinken u takua me zyrtarë të lartë në Kajro gjatë turneut në Lindjen e Mesme për konfliktin në Gaza.

Egjipti ka marrëdhënie të gjata me të dy palët në konflikt dhe luajti një rol kryesor në ndërmjetësimin e armëpushimit pas 11 ditësh dhune, në koordinim me Shtetet e Bashkuara.

Në një vizitë të shkurtër, Blinken u takua me Presidentin egjiptian Abdel Fattah al-Sisi, në pallatin presidencial në Kajro. Ai tha se Shtetet e Bashkuara kishin për qëllim të siguronin që Hamasi, i cili kontrollon Gazën dhe është renditur nga Uashingtoni si një organizatë terroriste, nuk përfiton nga ndihma humanitare.

Egjipti, i cili ndan njĂ« kufi me GazĂ«n dhe ka kontakte sigurie me Hamasin, mund te perfshihet  nĂ« shpĂ«rndarjen e ndihmave, ka bĂ«rĂ« me dije  njĂ« zyrtar i lartĂ« i Departamentit tĂ« Shtetit tĂ« SHBA para turit rajonal tĂ« Blinken.

Sekretari amerikan u zotua se Shtetet e Bashkuara do tĂ« siguronin ndihmĂ« tĂ« re pĂ«r rindĂ«rtimin e Rripit tĂ« GazĂ«s, duke pĂ«rfshirĂ« 5.5 milionĂ« dollarĂ« per katastrofĂ«n dhe gati 33 milionĂ« dollarĂ« pĂ«r AgjencinĂ« e NdihmĂ«s Palestineze tĂ« Kombeve tĂ« Bashkuara me seli atje. Blinken gjithashtu do tĂ« vizitojĂ« edhe JordaninĂ«. 

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *