Bllokimi i Austrisë dhe deklaratat e Merkel për ashpërsim të masave anti-Covid, Euro bie në nivelin më të ulët prej një viti

Euro ra afër nivelit më të ulët 16-mujor sot pasi shqetësimet për ndikimin e kufizimeve të reja të koronavirusit në Evropë po rriten , me Austrinë që ka nisur një bllokim të plotë dhe Gjermania që kërkon të ndjekë shembullin.

Kancelarja gjermane Angela Merkel u ka thënë zyrtarëve të partisë se masat e marra për të frenuar përhapjen e koronavirusit në ekonominë më të madhe të Evropës janë të pamjaftueshme dhe se nevojiten veprime më të forta.

Austria, ndërkohë, ka nisur bllokimin e saj të katërt, i pari që u zbatua që kur vaksinat u bënë gjerësisht të disponueshme, duke mbyllur tregjet, baret, kafenetë dhe teatrot e Krishtlindjeve.

Euro ra me 0,2% në 1,1275 dollarë pranë nivelit më të ulët 16-mujor, në të cilin ra të premten, kur Austria njoftoi bllokimin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.