Bllokimi i hapësirës ajrore nga BE, ministri rus Lavrov anulon vizitën në Gjenevë, s’do jetë në Këshillin e OKB për të Drejtat e Njeriut

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergej Lavrov, ka anuluar vizitën e tij në Gjenevë të Zvicrës, për të marrë pjesë në Këshillin e OKB për të Drejtat e Njeriut, për shkak të bllokimit të hapësirës ajrore nga Bashkimi Evropian për avionët rusë, pas nisjes së pushtimit të Ukrainës.

Lajmi për anulimin e udhëtimit të ministrit Lavrov është bërë i ditur nga misioni rus në Gjenevë, raporton “CNN”.

Ndërkohë, BE konfirmoi vendimin e saj për të mbyllur hapësirën ajrore ndaj Rusisë ditën e diel, si një sanksion kundër Kremlinit për pushtimin e Ukrainës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.