Bojkot i mediave sociale: Klubet e Premier League bashkohen me lëvizjen 4-ditore për të parandaluar abuzimet

11:56 26/04/2021

Klubet Premier League, League e Futbollit Anglez dhe Super League e Grave do të bashkohen në një bojkot katër-ditor të platformave të mediave sociale në një përpjekje për të luftuar abuzimin dhe diskriminimin.

Bojkoti do të fillojë në 30 Prill.

Shoqata e Futbollit, si dhe organet e ligës dhe organizata të tjera, përfshirë organizatën bamirëse anti-diskriminuese Kick it Out, do të përfshihen gjithashtu.

“Ky bojkot nënkupton zemërimin tonë kolektiv. Mediat sociale tani janë fatkeqësisht një anije e rregullt për abuzime toksike. Duke hequr veten nga platformat, ne po bëjmë një gjest simbolik ndaj atyre me fuqi. Ne kemi nevojë që ju të veproni. Ne kemi nevojë që ju të krijoni ndryshime”, tha kryetari i Kick it Out Sanjay Bhandari.

David McGoldrick i Sheffield United, i cili u përball me akuzat për racizëm vitin e kaluar, e mirëpriti masën, duke thënë: Është koha, ajo që ka dalë në mediat sociale, më ka ndodhur mua. Kjo u ka ndodhur shumë lojtarëve. Diçka duhet të ndodhë, është shumë lehtë marrësh akuza racizmi atje”.

Duke folur për “Sky Sports” të shtunën në mbrëmje pasi shënoi në fitoren e ekipit të tij 1-0 ndaj Brighton, sulmuesi shtoi: “Super League u ndërpre në 48 orë, racizmi është më i madh në sytë e mi”.

Sulmuesi i Brighton, Neal Maupay ka qenë gjithashtu subjekt i abuzimit në internet dhe ai i tha “Sky Sports” se bojkoti ishte një veprim shumë i mirë.

“Lojtarët marrin shumë abuzime në internet dhe ne duhet ta luftojmë atë. Është një mënyrë e mirë për ta bërë atë. Është mirë që jemi në këtë së bashku”, ka thënë ai.

Shoqata e Mbështetësve të Futbollit, Shoqata e Futbollistëve Profesionistë, Shoqata e Menaxherëve të Ligës, Gratë në Futboll, Kampionati i Grave dhe klubet e saj si dhe organi i arbitrimit Zyrtarët e Ndeshjeve të Lojërave Profesionale të Kufizuara (PGMOL) gjithashtu janë përkushtuar në bojkotin e Tëitter, Facebook dhe Instagram .

Masa do të vijë tre javë pasi Sëansea City ka fikur llogaritë e tyre në rrjetet sociale për një javë për të dhënë një qëndrim kundër abuzimit pas një numri të lojtarëve të tyre që janë në shënjestër.

Rivalët e kampionatit Birmingham City dhe kampionët skocezë Rangers ndoqën epërsinë e Swansea në njoftimin e bojkotit të mediave sociale.

Ish-sulmuesi i Arsenalit dhe Francës Thierry Henry mbylli të gjitha mediat sociale në Mars për shkak të racizmit dhe ngacmimit nëpër platforma.

Në muajin Prill, Liverpool tha se abuzimi racist në mediat sociale nuk mund të lejohet të vazhdojë pasi Trent Alexander-Arnold, Naby Keita dhe Sadio Mane u vunë në shënjestër në Prill.

Një deklaratë e përbashkët nga organet drejtuese të futbollit anglez tha se bojkoti është një mënyrë për të theksuar që kompanitë e mediave sociale duhet të bëjnë më shumë për të çrrënjosur urrejtjen në internet, ndërsa theksojnë gjithashtu rëndësinë e edukimit të njerëzve.

Drejtori i FA i barazisë dhe diversitetit Edleen John tha futbolli anglez nuk do të tolerojë diskriminimin në asnjë formë.

“Ne po u bëjmë thirrje organizatave dhe individëve gjatë gjithë lojës për t’u bashkuar me ne në një bojkot të përkohshëm të këtyre platformave të mediave sociale, për të treguar solidaritet dhe për t’u bashkuar në mesazh,” tha ai.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar më parë ka kërcënuar kompanitë e mediave sociale me gjoba të mëdha të cilat mund të arrijnë miliarda paund nëse nuk arrijnë të trajtojnë abuzimet në platformat e tyre.

Facebook tha në Shkurt se do të merreshin masa më të ashpra për të trajtuar çështjen.

Javën e kaluar, Instagram i cili është në pronësi të Facebook njoftoi një mjet për të mundësuar përdoruesit të filtrojnë automatikisht mesazhe abuzive nga ata që nuk i ndjekin në platformë. /tvklan.al

Për rezultatet e zgjedhjeve 2021 vizitoni rezultatet.tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.