Bombardimi i spitalit të Mariupol/ Rusia akuzon Ukrainën: Provokim i orkestruar për ‘eksitimin’ e Perëndimit

Më shumë nga pretendimet e Rusisë për bombardimin e një materniteti dhe spitali të fëmijëve në Mariupol ata tani thonë se incidenti ishte inskenuar nga Ukraina.

Tre persona dy të rritur dhe një vajzë  u vranë dhe 17 u plagosën në sulmin shkatërrues.

Duke folur në kanalin e lajmeve Rossiya 24, zëdhënësi i ministrisë ruse të mbrojtjes, Igor Konashenkov tha se “absolutisht nuk është kryer asnjë mision për të goditur objektivat në terren nga aviacioni rus në zonën e Mariupol”.

Ai më pas pohoi: “Sulmi ajror i supozuar që ndodhi është një provokim plotësisht i orkestruar për të ruajtur eksitimin antirus në audiencën perëndimore”.

Por më herët sot Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se spitali ishte një objektiv legjitim ushtarak sepse ishte “marrë në dorë” nga radikalët ukrainas dhe “të gjitha nënat dhe infermieret u përzunë nga atje. “.

Presidenti Volodymyr Zelensky tha se pretendimi i Lavrov ishte një gënjeshtër dhe e quajti sulmin një krim lufte.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *