Bombardohet shkolla e artit në Mariupol

This picture shows an apartment building damaged after shelling the day before in Ukraine’s second-biggest city of Kharkiv on March 8, 2022. – The number of people fleeing the war flooding across Ukraine’s borders to escape towns devastated by shelling and air strikes passed two million, in Europe’s fastest-growing refugee crisis since World War II, according to the United Nations. (Photo by Sergey BOBOK / AFP)

08:33 20/03/2022

Këshilli i qytetit të Mariupolit pretendon se trupat ruse kanë bombarduar një shkollë arti në qytetin jugor të rrethuar, ku 400 njerëz po strehoheshin nga lufta. Zyrtarët thonë se ndërtesa u shkatërrua të shtunën mbrëma dhe njerëzit kanë ngecur nën rrënoja. Mësohet se brenda ishin strehuar gra, fëmijë dhe të moshuar.

Akoma nuk dihet nëse ka viktima.

Ky sulm pason bombardimin e një teatri në Mariupol javën e kaluar, i cili la qindra njerëz të bllokuar nën rrënoja në një strehë bodrumi.

Mariupol është përballur me disa nga bombardimet më të këqija të luftës me Rusinë, me mijëra të tjerë të mbetur pa akses në energji elektrike dhe ujë për ditë të tëra.

Mësohet se më shumë se 2,400 njerëz janë vrarë në qytet./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *