Bombë e improvizuar në ndërtesën e gazetarëve rusë në Berlin, policia nis hetimet. Reagon ambasada ruse

bombe e improvizuar ne ndertesen e gazetareve ruse ne berlin policia nis hetimet reagon ambasada ruse
bombe e improvizuar ne ndertesen e gazetareve ruse ne berlin policia nis hetimet reagon ambasada ruse

Policia në Berlin thotë se hetuesit kriminalë po studiojnë një bombë të improvizuar që u gjet dhe u çaktivizua të premten në një ndërtesë banimi që strehon gazetarë të agjencisë ruse të lajmeve RIA.

Një zëdhënës i policisë gjermane tha se hetuesit po hetonin se sa e rrezikshme ishte dhe kë kishte për qëllim.

Ambasada e Rusisë në Berlin tha se një shishe ishte hedhur në një dritare të ndërtesës në lagjen Steglitz të qytetit.

Ajo fajësoi atë që e përshkroi si persekutim të mediave ruse dhe punonjësve të tyre në Perëndim.

Dy televizione ruse të kontrolluara nga shteti, RT dhe Sputnik, u ndaluan në BE më 2 mars, një javë pas pushtimit të Ukrainës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts